Το σκεπτικό της τιμωρίας του ΠΑΟΚ για το ντέρμπι με τον Άρη

Από sdna.gr: Τι αναφέρει το σκεπτικό επτά σελίδων της προέδρου του Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού Οργάνου για το πρόστιμο των 193.500 ευρώ και των τεσσάρων αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών που επιβλήθηκε στον ΠΑΟΚ.
Πηγή: sdna.gr

Ο ΠΑΟΚ τιμωρήθηκε με πρόστιμο - ρεκόρ 193.500 ευρώ και ποινή έδρας τεσσάρων αγωνιστικών για το ντέρμπι με τον Άρη, για την είσοδο των οπαδών του στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και τα επεισόδια που σημειώθηκαν.

Ο «Δικέφαλος» του βορρά σύμφωνα με το κατηγορητήριο, κινδύνευε με περισσότερες αγωνιστικές για καθυστερημένη έναρξη του αγώνα λόγω ανάμματος πυρσών και για ρίψεις αντικειμένων, ωστόσο δεν του επιβλήθηκε ποινή έδρας επειδή:

- Για το άναμμα πυρσών, η Πρωτοδίκης, Αντιγόνη Σταμολέκα, δέχθηκε ότι υπήρχε αντίφαση στο φύλλο αγώνα και την έκθεση του παρατηρητή. Στο φύλλο αγώνα αναγράφεται ότι η έναρξη καθυστέρησε λόγω ρίψης πυρσών και όχι για άναμμα.

- Για τη ρίψη αντικειμένων, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν υπότροπος και κινδύνευε με ποινή έως τεσσάρων αγωνιστικών, δεν τιμωρήθηκε γιατί η διακοπή (στο 4ο λεπτό του αγώνα και όχι στις καθυστερήσεις) δεν έγινε για διάστημα άνω των 15 λεπτών, όπως ισχυρίστηκαν οι νομικοί του «Δικέφαλου» Λάμπρος Μπίρδας και Αχιλλέας Μαυρομμάτης.

Να σημειωθεί ότι το νομικό τιμ των ασπρόμαυρων αφού καταδίκασε τα επεισόδια, ζήτησε και πέτυχε η ομάδα να τιμωρηθεί με ποινή έδρας, μόνο για τα επεισόδια στις καθυστερήσεις.

Ειδικά για την καθυστέρηση στη σέντρα του αγώνα αναφέρεται στο σκεπτικό ότι: «αποδεικνύεται ότι έλαβε μεν χώρα το άναμμα των ως άνω πυρσών, κροτίδων, βαρελότων, πυροτεχνημάτων και λοιπών αντικειμένων, άλλα, όπως αποδεικνύεται και από το προσκομισθέν οπτικό υλικό, η αφή των ως άνω αντικειμένων δεν είχε ως αποτέλεσμα την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα για δύο (2') λεπτά, αντιθέτως δε, όπως αναφέρει και ο ίδιος ο διαιτητής, ο λόγος καθυστέρησης έναρξης του αγώνα ήταν η ρίψη πυρσών και καπνογόνων».

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν, τιμωρήθηκε με:

- 100.000 ευρώ επειδή οι οπαδοί του άναψαν 215 πυρσούς, 17 βαρελότα, 29 κροτίδες, 4 πυροτεχνήματα, 3 καπνογόνα και 2 φωτοβολίδες, χωρίς ωστόσο να προκύψει διακοπή του αγώνα ή καθυστερημένη έναρξη του,

- 45.000 ευρώ επειδή οι οπαδοί του έριξαν: 20 πυρσούς, 25 κροτίδες, 18 καπνογόνα, 2 φωτοβολίδες, 38 βαρελότα, 10 πλαστικά μπουκαλάκια, 1 γυάλινο μπουκάλι και 80-120 μπουκάλια και καρεκλάκια εντός του αγωνιστικού χώρου και στον περιβάλλοντα του αγωνιστικού χώρου, χωρίς να υπάρχει διακοπή άνω των 15 λεπτών, όπως «απαιτεί» ο Πειθαρχικός Κώδικας για να υπάρξει ποινή έδρας,

- 120.000 ευρώ και τέσσερις αγωνιστικές (η ποινή έδρας ήταν η ανώτερη προβλεπόμενη) για τα επεισόδια μετά από είσοδο οπαδών στις καθυστερήσεις αλλά και για είσοδο πέντε φιλάθλων στο 10ο λεπτό του αγώνα,

- 1.000 ευρώ για το υβριστικό σύνθημα "είναι π... του Καρυπίδη η μάνα" και

- 1.000 ευρώ για χρήση τριών λέιζερ.

Αναλυτικά το φύλλο αγώνα:

Στην προκείμενη περίπτωση, από το με ημερομηνία 28/11/2021 Φύλλο Αγώνα, τη με ημερομηνία 28/11/2021 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα σε συνδυασμό με την από 29-11-2021 διευκρινιστική έκθεση Παρατηρητή και από την υπ' αριθ. πρωτ. 3592/21/2491128 με ημερομηνία 30-11-2021 έκθεση της Αστυνομίας, από όλα τα προσκομιζόμενα έγγραφα, αλλά και από το προσκομισθέν οπτικό υλικό αποδεικνύονται τα ακόλουθα πραγματικά περιστατικά:

Στις 28-11- 2021και ώρα 19.30, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής ημέρας του Πρωταθλήματος SUPER LEAGUE INTERWETTEN 2021-2022, διεξήχθη στο γήπεδο ΤΟΥΜΠΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ των ομάδων ΠΑΕ ΠΑΟΚ – ΠΑΕ ΑΡΗΣ, με γηπεδούχο την πρώτη από τις δύο διαγωνισθείσες ΠΑΕ.

Κατά τη διάρκεια διεξαγωγής του εν λόγω ποδοσφαιρικού αγώνα, συνέβησαν, σύμφωνα το Φύλλο Αγώνα, την Έκθεση, που συνέταξε ο Παρατηρητής του αγώνα και την Έκθεση της Αστυνομίας, τα εξής πειθαρχικώς αξιόλογα και ελεγχόμενα περιστατικά, ήτοι:

1) Εκατό λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα (-100'), εξήντα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα (-60') και κατά την έναρξη του αγώνα, και στα 1', 4', 7', 9', 12', 17', 19', 22', 23', 27', 37', 39', 44', 45', 49', 52', 53', 54', 57', 60', 63', 68', 72', 74', 75', 86', 87', 90' και 92' λεπτά του αγώνα, φίλαθλοι της εγκαλουμένης από τη θύρα 4-4Α και 5 άναψαν συνολικά διακόσιους δεκαπέντε (215) πυρσούς, δεκαεπτά (17) βαρελότα, είκοσι εννέα (29) κροτίδες, τέσσερα (4) πυροτεχνήματα, τρία (3) καπνογόνα και δύο (2) φωτοβολίδες [συνέπεια του ανάμματος εκατόν είκοσι (120) πυρσών στην έναρξη του αγώνα ήταν να καθυστερήσει η έναρξη αυτού κατά δύο (2) λεπτά].

2) Στην έναρξη του αγώνα και στα 1', 2', 3', 7', 12', 14', 17', 19', 23',32', 34', 35', 39', 42', 51', 52', 54', 63', 65', 66', 68', 72', 73', 76', 83', 84', 85', 86', 87', 89', 90', 91',92' λεπτά, φίλαθλοι της εγκαλουμένης από τις θύρες 4-4Α, έριξαν συνολικά είκοσι (20) πυρσούς, είκοσι πέντε (25) κροτίδες, δεκαοκτώ (18) καπνογόνα, δύο (2) φωτοβολίδες, τριάντα οκτώ (38) βαρελότα, δέκα (10) πλαστικά μπουκαλάκια, ένα (1) γυάλινο μπουκάλι και ογδόντα με εκατόν είκοσι (80-120) μπουκάλια και καρεκλάκια εντός του αγωνιστικού χώρου και στον περιβάλλοντα του αγωνιστικού χώρου. Συνέπεια της ρίψης πυρσών στον αγωνιστικό χώρο και ενός (1) εξ αυτών εντός της περιοχής πέναλτι της φιλοξενούμενης ομάδας, ήταν η προσωρινή διακοπή του αγώνα στο 4' λεπτό. Επίσης υπήρξε καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα για δύο (2') λεπτά εξαιτίας ρίψης πυρσών και καπνογόνων στον αγωνιστικό χώρο από φιλάθλους της εγκαλούμενης.

3) Στο 10' λεπτό του αγώνα πέντε (5) φίλαθλοι της εγκαλουμένης από τη θύρα 4Α εισήλθαν στον περιβάλλοντα του αγωνιστικού χώρου, όπου και παρέμειναν. Στο 92' λεπτό του αγώνα πενήντα (50) φίλαθλοι της εγκαλουμένης από τις θύρες 4-4Α εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου με αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα για σαράντα δύο (42') λεπτά, ενώ παράλληλα εκτυλίσσονταν επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των ως άνω φιλάθλων και των εισερχομένων αστυνομικών δυνάμεων.

4) Στα 26', 91' και 95' λεπτά του αγώνα, φίλαθλοι της εγκαλουμένης από όλο το γήπεδο εκφώνησαν το υβριστικό σύνθημα «ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΡΥΠΙΔΗ Η ΜΑΝΑ».

5) Στα 23', 41' και 83' λεπτά του αγώνα, φίλαθλοι της εγκαλουμένης από τη θύρα 4Α έκαναν χρήση τριών (3) λέιζερ.

Την πρώτη και δεύτερη δε, εκ των ως άνω αποδιδόμενων στην εγκαλουμένη πειθαρχικών παραβάσεων, τέλεσε αυτή καθ' υποτροπήν και ειδικότερα,

α) την υπ' αριθ. 1 πράξη, δεδομένης της καταφάσεως της πειθαρχικής της ευθύνης για όμοιες πράξεις σε τρείς προγενεστέρως διενεργηθέντες αγώνες της ίδιας αγωνιστικής περιόδου, δυνάμει των υπ' 135/1-10-2021, 151/21- 10-2021 και 168/5-11-2021 τελεσίδικων αποφάσεων του παρόντος Πειθαρχικού Οργάνου και

β) την υπ' αριθ. 2 πράξη, δεδομένης της καταφάσεως της πειθαρχικής της ευθύνης για όμοιες πράξεις σε δύο προγενεστέρως διενεργηθέντες αγώνες της ίδιας αγωνιστικής περιόδου, δυνάμει των υπ' 135/1-10-2021 και 168/5-11-2021 τελεσίδικων αποφάσεων του παρόντος Πειθαρχικού Οργάνου. Περαιτέρω, η εγκαλούμενη δεν αμφισβητεί ειδικώς τις αποδιδόμενες σε βάρος της πειθαρχικές παραβάσεις, αλλά προβάλλει ισχυρισμούς σχετικά με την ορθή υπαγωγή των υπό στοιχεία 1 και 2 παραβάσεων στις επίμαχες διατάξεις, που αφορούν τόσο στην επιμέτρηση των ποινών και ιδίως εκείνης για διεξαγωγή αγώνων χωρίς θεατές, όσο και στην αρχή της αναλογικότητας.

Η εγκαλούμενη επικαλείται, εξάλλου, ως προς τις ίδιες ως άνω παραβάσεις, αντιφάσεις μεταξύ της Έκθεσης του Παρατηρητή και του Φύλλου Αγώνα, ενώ ισχυρίζεται, ως προς την πρώτη πράξη, ότι δεν διεκόπη ο αγώνας λόγω του ανάμματος αντικειμένων, αλλά εξαιτίας της ρίψης αυτών. Επιπροσθέτως, η εγκαλουμένη ισχυρίζεται, αναφορικώς με τη δεύτερη πράξη της ρίψης αντικειμένων, ότι ο αγώνας δεν διεκόπη για χρονικό διάστημα άνω των δεκαπέντε (15') λεπτών και, επομένως, δεν δύναται να επιβληθεί ποινή διεξαγωγής αγώνα χωρίς θεατές.

Ειδικότερα, αναφορικώς με την πρώτη πράξη, αποδεικνύεται ότι έλαβε μεν χώρα το άναμμα των ως άνω πυρσών, κροτίδων, βαρελότων, πυροτεχνημάτων και λοιπών αντικειμένων, άλλα, όπως αποδεικνύεται και από το προσκομισθέν οπτικό υλικό, η αφή των ως άνω αντικειμένων δεν είχε ως αποτέλεσμα την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα για δύο (2') λεπτά, αντιθέτως δε, όπως αναφέρει και ο ίδιος ο διαιτητής, ο λόγος καθυστέρησης έναρξης του αγώνα ήταν η ρίψη πυρσών και καπνογόνων.

Υπό τα ανωτέρω, επομένως, δεδομένα, πρέπει να επιβληθούν στην εγκαλουμένη οι εξής ποινές:

α) Για την πρώτη πράξη, τελεσθείσα σε τέταρτη υποτροπή, χρηματική ποινή εκατό χιλιάδων (100.000,00) ευρώ, δεδομένης ιδίως της έντασης και βαρύτητας των οικείων περιστατικών [άρθρα 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4, περ. α΄,15 παρ. 2 περ. α' και δ' του Π.Κ. της ΕΠΟ],

β) για τη δεύτερη πράξη, τελεσθείσα σε τρίτη υποτροπή, χρηματική ποινή σαράντα πέντε χιλιάδων (45.000,00) ευρώ (παράβαση άρθρων 1, 5 επ., 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, 15 παρ. 3 περ. β΄, γ', ζ' και η' του Π.Κ. της ΕΠΟ),

γ) για την τρίτη πράξη, χρηματική ποινή εκατόν είκοσι χιλιάδων (120.000,00) ευρώ και ποινή διεξαγωγής αγώνα χωρίς θεατές για τέσσερις (4) αγωνιστικές (παράβαση άρθρων 1, 5 επ., 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, 15 παρ. 4 περ. α΄ και β' και 5 περ. ε' του Π.Κ. της ΕΠΟ),

δ) για την τέταρτη πράξη χρηματική ποινή χιλίων (1.000,00) ευρώ [παράβαση άρθρων 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4, περ. α΄, 15 παρ. 1 περ. γ' του Π.Κ. της ΕΠΟ] και

ε) για την πέμπτη πράξη χρηματική ποινή χιλίων (1.000,00) ευρώ (παράβαση άρθρων 1, 5 επ., 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, 15 παρ. 1περ. α' του Π.Κ. της ΕΠΟ).

Επίσης πρέπει να καθοριστεί συνολική χρηματική ποινή, ποσού εκατόν ενενήντα τριών χιλιάδων πεντακοσίων (193.500,00) ευρώ, αποτελούμενη από τη ποινή βάση προσαυξανόμενη από το ήμισυ των λοιπών ποινών, ήτοι 120.000 + 50.000 + 22.500 + 500 + 500 ευρώ. Σημειωτέον ότι για την είσοδο των οπαδών στο 10ο και 92ο λεπτό αντιστοίχως επιβάλλεται μια ενιαία κύρωση ενόψει της κατ' εξακολούθηση τέλεσης της εν λόγω πειθαρχικής παράβασης της διάταξης του άρθρου 15 παρ. 4 περ. α και β ΠΚ της ΕΠΟ.

Οι ως άνω επιβαλλόμενες στην εγκαλούμενη πειθαρχικές κυρώσεις παρίστανται ως αναγκαίες, πρόσφορες, κατάλληλες και ευρισκόμενες σε αναλογία με την ιδιάζουσα απαξία και βαρύτητα των πειθαρχικών αδικημάτων, που τελέστηκαν συνεκτιμώμενης της τέταρτης υποτροπής της πρώτης πράξης και της τρίτης υποτροπής της δεύτερης πράξης, δεδομένου επιπλέον ότι με αυτές επιτυγχάνεται παραλλήλως και ο σκοπός τόσο της ειδικής, όσο και της γενικής πρόληψης, τον οποίο επιδιώκει η προρρηθείσα διάταξη του Π.Κ. της ΕΠΟ.