Χαμένος τίτλος για τoυς Εφήβους (1972)

Aπό aspromavresistories.blogspot.com: Τη μεγάλη ευκαιρία να αναδειχτεί πρωταθλήτρια Ελλάδας, έχασε σαν σήμερα στις 9/7/1972 η εφηβική ομάδα του ΠΑΟΚ...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος έφτασε μέχρι τον διπλό τελικό του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Το πρώτο ματς έγινε στη Λεωφόρο, η αθηναϊκή ομάδα είχε επικρατήσει με 3-2 και η υπόθεση τίτλος ήταν ανοικτή στη ρεβάνς που έγινε στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στο ματς, ήταν καλύτερος του αντιπάλου του, ήταν η ομάδα που έχασε τις ευκαιρίες, όμως στο πρώτο λεπτό της επανάληψης βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που σημείωσε ο Οικονόμου.

Στο 57' ο Ντένης έφερε το ματς στα ίσα, ο ΠΑΟΚ πίεσε για το 2-1 που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση (αυτό προέβλεπε η ΕΠΟ!) όμως αυτό δεν ήρθε και έτσι το πρωτάθλημα κατηφόρισε στην Αθήνα.

ΠΑΟΚ: Νεστορίδης, Βούλγαρης, Σαρηγιαννίδης, Γρηγοριάδης, Πέλλιος, Ιωαννίδης, Ντένης, Βωβος (55' Μποδιτσόπουλος), Τερίτης (48' Ορφανός), Αναστασιάδης, Παναγής

Παναθηναϊκός: Κλης, Μπαλτάσης, Αντωνάκος, Δημητρίου, Κίτσος, Ξερούλης, Παλαμάρας (68' Κολιόπουλος), Δριτσέλης, Λιβαθηνός, Οικονόμου (58΄Μπάκης), Εξωμανίδης