Ήττα για τους Έφηβους και στον επαναληπτικό τελικό (1967)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 2/7/1967, η εφηβική ομάδα του ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού, στον επαναληπτικό τελικό του πρωταθλήματος...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Έτσι η ομάδα του Πειραιά, πέτυχε την δεύτερη νίκη της απέναντί μας και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας. Το παιχνίδι έγινε στο στάδιο Καραϊσκάκη, μπροστά σε 4.000 θεατές.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 11', με κοντινό πλασέ του Κωνσταντινίδη.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με σουτ του Κορωνιά και ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 39', με γυριστό σουτ, μετά από σέντρα του Λιάκου.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 47', ο Κουμαριάς με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο 73' ο Λιάκος εκτέλεσε άουτ το πέναλτι που δόθηκε σε ανατροπή του Κορωνιά.

Ο ΠΑΟΚ φανερά επηρεασμένος από τη γρήγορη ισοφάριση, δεν απείλησε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους.

Από πλευράς ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης, Μεσσηνιώτης, Ζούλης, Λυσσαρίδης, Πατάκας και από τον Ολυμπιακό οι Γρηγορίου, Κορωνιάς, Καραγιάννης, Γιαννακούρος

Μετά το τέλος της αναμέτρησης δόθηκαν σε παίκτες και ομάδες Κύπελλα και μετάλλια από τον Πρόεδρο της επιτροπής του εφηβικού πρωταθλήματος (Καβασακάλης).

Ολυμπιακός: Τζώρτζης, Μαστοράκης, Γρηγορίου, Ψωμιάδης, Λεβεντέρης, Καραγιάννης, Κορωνιάς, Κρόκος, Γιαννακούρος, Κουμαριάς, Λιάκος

ΠΑΟΚ: Ερμείδης, Σιδηρόπουλος, Μπατάκας, Χατζηαντωνίου, Τζεβελέκης, Αναγνώστου, Μεσσηνιώτης, Λυσσαρίδης, Κωνσταντινίδης, Ζούλης, Μπογιατζής