Διπλό στο Καλλιμάρμαρο επί του γάβρου (vid)

Πολλά χρόνια πίσω μάς ταξιδεύουν οι "Ασπρόμαυρες Ιστορίες" και κάνουν στάση σε ένα παιχνίδι μπάσκετ που έγινε στις 3/2/1968...

Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη μέρα αντιμετώπισε εκτός έδρας τον γάβρο, σε μια αναμέτρηση που έγινε στο "Παναθηναϊκό Στάδιο" και την παρακολούθησαν αρκετές χιλιάδες θεατές!

Ο Δικέφαλος πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (4-10 στο 5' και 12-18 στο 10'), αλλά σε εκείνο το χρονικό σημείο τραυματίστηκε και αποχώρησε ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης, ο Ανδρεάδης, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και μάζεψαν τη διαφορά (20-22 στο 15').

Η κόρνα της γραμματείας που σήμανε την λήξη του ημιχρόνου, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με βραχεία κεφαλή (27-29) και προμηνύονταν ένα πολύ ενδιαφέρον δεύτερο ημίχρονο. Πέντε λεπτά μετά την έναρξή του ο Δικέφαλος διατηρούσε το μικρό προβάδισμα (34-37), αλλά οι παίκτες του γάβρου αρχικά ισοφάρισαν στο 32' (46-46) και πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 36' (52-49)

Ο εκπληκτικός Γιώργος Οικονόμου, πήρε την ομάδα στις πλάτες του, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 38' (55-55), για να τελειώσει η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με τις ομάδες ισόπαλες 59-59!

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι παίκτες μας βρήκαν την ψυχραιμία και πήραν τη νίκη με 68-70

γάβρος: Σπανός 15, Ευστρατίου 24, Ράμμος 18, Κατσαφάδος Μ. 4, Συμεωνίδης 3, Καλούδης 1, Ψύλλας 1, Κατσαφάδος Σ. 2, Παπανάγνος, Πολυκανδριώτης, Γκαβάς, Παπαϊωσήφ

ΠΑΟΚ: Οικονόμου 31, Μπούσιος 5, Παρασκευάς 2, Γέσιος 3, Ανδρεάδης 7, Παπαχρήσου 20, Μασαλάς 2

* Στην αρχική εικόνα διακρίνονται παίκτες της ομάδας του 1968. Όρθιοι από αριστερά: Μπουσουλέγκας, Παπαχρήστου, Ανδρεάδης, Οικονόμου, Βαβάτσης, Γαϊτάνης, Πασχάλης. Καθιστοί: άγνωστος, Παρασκευάς, Αυγουλάς, Γεωργιάδης