Αποκλεισμός ... στο στρίψιμο της δεκάρας! (1962)

Οι ασπρόμαυρες ιστορίες μάς γυρίζουν στο μακρινό 1962, για να μάς θυμίσουν τα παιχνίδια κυπέλλου της σεζόν 1961-62 με τον ... συμπολίτη!
Photo Credits: @aspromavresistories.blogspot.com

Ο ΠΑΟΚ με τον αυστριακό Καρλ Ντούρσμπεκτ στον πάγκο του κληρώθηκε να αντιμετωπίσει σε διπλά ματς την ομάδα της παπαναστασίου, για τη φάση των "16" του Κυπέλλου. Ο Δικέφαλος είχε αποκλείσει ήδη τον Μακεδονικό Κοζάνης με 1-0 (για τους "32") και σαν σήμερα (22/4/1962) υποδέχτηκε στην Τούμπα τον συμπολίτη στο πρώτο παιχνίδι της σειράς!

Ένα παιχνίδι που ξεχάστηκε πολύ σύντομα από όσους το παρακολούθησαν καθώς "πόνεσαν τα μάτια" των όσων βρέθηκαν εκείνη τη μέρα στην Τούμπα, από το κυριολεκτικά πολύ κακό ποδόσφαιρο που παίχτηκε. Για την ιστορία το ματς τελείωσε 1-1 και οι ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τις 9/5 στο Χαριλάου.

Στη ρεβάνς, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 44' με κεφαλιά του Βασιλειάδη, που αξιοποίησε ιδανικά το φάουλ που εκτέλεσε ο Λέανδρος, Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 50' με τον ... Ψηφίδη, στη συνέχεια ο διαιτητής Γραμματικόπουλος μετέτρεψε σε φάουλ επί της γραμμής κράτημα του Γιακουμή από τον Σωτηριάδη (καθαρό πέναλτι), οι ομάδες τελείωσαν την κανονική διάρκεια του αγώνα ισόπαλες με 1-1 και οδηγηθήκαμε στην παράταση!

Στο 99' ακυρώθηκε γκολ του Γιακουμή (χρεώθηκε φάουλ ο Χασιώτης), το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της παράτασης, η διαδικασία των πέναλτι δεν υπήρχε τότε, οπότε όλα κρίθηκαν στο στίψιμο της δεκάρας, που έγινε αμέσως μετά τη λήξη και της παράτασης στο κέντρο του γηπέδου. Στη διαδικασία τυχερός ήταν ο συμπολίτης, που πήρε με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση για τον επόμενο γύρο. Ένας γύρος που ήταν και ο τελευταίος του στη διοργάνωση, καθώς αποκλείστηκε από τον γάβρο με 3-2...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αρης: Πετράκης, Νανάκος, Σωτηριάδης, Ζουρνατζής, Κεμαλίδης, Χατζηκώστας, Σπανόπουλος, Ψηφίδης, Πέρρος, Καλιαντζής, Πασχαλίδης

ΠΑΟΚ: Μιχαηλίδης, Απαλάκης, Κεμανίδης, Πετρίδης, Ραπτόπουλος, Μουρατίδης, Χασιώτης, Βασιλειάδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Νικολαΐδης

Αυτή ήταν η μοναδική φορά που η ομάδα της συνοικίας πανηγύρισε πρόκριση σε βάρος του ΠΑΟΚ!!! Διαβάστε στη συνέχεια τι συνέβαινε κάθε φορά που ... ανταμώναμε!