Τουρκοφάγος ... και πάλι!

Για τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την Μπεσίκτας με 3-1 και συνεχίζει το ταξίδι προς τους ομίλους ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδη στην άμυνα, Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο, Γιαννούλη στη μεσαία γραμμή, Τζόλη και Πέλκα μπροστά τους και προωθημένος ο Άκπομ.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αφού στο 4ο λεπτό, ο Γιαννούλης μπήκε στην περιοχή, γύρισε στο πέναλτι αλλά δεν βρέθηκε κανείς εκεί, τρία λεπτά αργότερα σε παρόμοια φάση ο Γιαννούλης -μετά από εξαιρετική η μπαλιά του Σβαμπ στο ξεκίνημα της φάσης- γύρισε την μπάλα και ο Τζόλης με άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ!

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να απειλούν και στο 24ο λεπτό, ο Τζόλης και πάλι, με κοντινό σουτ μετά από μπαλιά πάρε - βάλε του Άκπομ, διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ αλλά και της ομάδας!

Έξι λεπτά αργότερα, ο Τζόλης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Πέλκα και αυτός δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0, με τον ΠΑΟΚ να παίζει πολύ έξυπνα στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης και να φτάνει σε ένα εντυπωσιακό σκορ!

Στο 36ο λεπτό ο Λάριν μείωσε σε 3-1, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνάς μας, για να φτάσουμε στο 40ό λεπτό, όταν δόθηκε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, σε ανατροπή του Άκπομ, το εκτέλεσε ο ίδιος όχι καλά είναι η αλήθεια, αλλά ο Ερσίν απέκρουσε!

Στην αμέσως επόμενη φάση, η Μπεσίκτας βρέθηκε πολύ κοντά στο 3-2, αλλά ευτυχώς το πλασέ του του Μπόιντ πέρασε άουτ! Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο Ροντρίγκο και αντικαταστάθηκε από τον Λημνιό.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε ψύχραιμα το ματς, είχε την ευκαιρία παίζοντας στην κόντρα να φτάσει και σε άλλα γκολ, όμως έλειπε το καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων!

Στο 58ο λεπτό, είδαμε μια απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τους Τζόλη και Λημνιό, ενώ στο 67ο λεπτό, είχαμε τη φοβερή επέμβαση του Ερσίν σε σουτ του Τζόλη!

Στον αντίποδα η Μπεσίκτας είχε και αυτή με τη σειρά της 2-3 καλές στιγμές για να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης, όμως ο εξαιρετικός Ζίβκοβιτς φώναξε παρών, όποτε χρειάστηκε!

Πλέον ο ΠΑΟΚ περιμένει την κλήρωση της Δευτέρας 31/8 για να μάθει τον αντίπαλό του στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, ενώ η ομάδα με τη σημερινή της νίκη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Europa League

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο (44' Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84' Ζαμπά), Πέλκας (76' Εσίτι), Άκπομ.

Μπεσίκτας: Ερσίν, Λενς, Βίντα, Ουέλιντον, Ενσακαλά (82' Ουμούτ), Νεσίπ, Ατίμπα, Μπόιντ (46' Ογκιουζάν), Μενσά (69' Ντορουκάν), Ενκουντού, Λάριν.

69ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα. Στο ίδιο λεπτό, Ντορουκάν στη θέση του Μενσά

67ο λεπτό: Φοβερή επέμβαση του Ερσίν σε σουτ του Τζόλη!

65ο λεπτό: Ο Άκπομ από πλάγια θεση σούταρε, ο Ερσίν μπλόκαρε

63ο λεπτό: Κίτρινη στον Καντουρί και φάουλ σε καλή θέση για την Μπεσίκτας. Στο τείχος η μπαλα, πέρασε η φάση

58ο λεπτό: Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τους Τζόλη και Λημνιό!

54ο λεπτό: Στην κόντρα ο ΠΑΟΚ, το σουτ του Σβαμπ άουτ

49ο λεπτό: Τεράστια επέμβαση του Ζίβοβιτς σε τετ α τετ με τονΕνκουντού!

47ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς με γροθιές απομάκρυνε το φάουλ που εκτέλεσε ο

Ξεκίνησε η επανάληψη με την Μπεσίκτας στη σέντρα και μια αλλαγή για την τουρκική ομάδα. Οζιακούπ στη θεση του Μπόιντ

45'+2: Τελευταία στιγμή ο Ενσακαλά σταμάτησε τον Άκπομ!

45'+1: Κίτρινη στον Ίνγκασον

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ! Λημνιός στη θέση του Ροντρίγκο

42ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Μπεσίκτας!!! Ευτυχώς πέρασε άουτ το πλασέ του Μπόιντ

40ό λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, σε ανατροπή του Άκπομ, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο Ερσίν απέκρουσε

36ο λεπτό: 3-1 μειωνει ο Λάριν

30ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας μετα από ασίστ του Τζόλη!

24ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τζόλης με κοντινό σουτ μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Άκπομ

22ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαηλίδη και φάουλ για την Μπεσίκτας σε καλή θέση. Άουτ η μπάλα, πέρασε η φάση

15ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέλκα δεν ανησύχησε ο Ερσίν

11ο λεπτό: Κίτρινη στον Ενσακαλά για μαρκάρισμα στον Πέλκα

9ο λεπτό: Φάουλ σε καλή θέση για τη Μπεσίκτας, μετατράπηκε σε κόρνερ, βρήκε στο τειχος

8ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τζόλης με άψογα τελείωμα μετά από εκπληκτικό γύρισμα του Γιαννούλη! Εξαιρετική η μπαλια του Σβαμπ στον Γιαννούλη στο ξεκίνημα της φάσης

5ο λεπτό: Αδύναμο σουτ του Τζόλη από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Ερσιν

4ο λεπτό: Ο Γιαννούλης μπήκε στην περιοχή, γυρισε στο πέναλτι αλλά δεν βρέθηκε κανείς εκεί

Το παιχνίδι ξεκίνησε, υπό βροχή και με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο (44' Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84' Ζαμπά), Πέλκας (76' Εσίτι), Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Ζαμπά, Σφιντέρσκι

Μπεσίκτας: Ερσίν, Λενς, Βίντα, Ουέλιντον, Ενσακαλά (82' Ουμούτ), Νεσίπ, Ατίμπα, Μπόιντ (46' Ογκιουζάν), Μενσά (69' Ντορουκάν), Ενκουντού, Λάριν. Αναπληρωματικοί: Ουτκού, Ρόκο, Ουμούτ, Γκιουβέν, Οζιακούπ, Ντορουκάν, Ριντβαν

......................................

Κανένα πανό δεν έχει κρεμαστεί στις εξέδρες της Τούμπας...

19:30 Οι πρώτοι που εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο ήταν οι διαιτητές της αναμέτρησης

19:45 Στον αγωνιστικό χώρο η αποστολή του ΠΑΟΚ για μια αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος παρεμπιπτόντως, δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

20:04 Βγήκαν για ζέσταμα ο τερματοφύλακες της Μπεσίκτας και μάλιστα στην εστία που ειναι προς τη μεριά της "4"

20:10 Και οι υπόλοιποι παίκτες της Μπεσίκτας στον αγωνιστικό χώρο

20:14 Ζίβκοβιτς και Πασχαλάκης ξεκίνησαν προθέρμανση, δε θυμόμαστε αυτό να έγινε προς τις θύρες 7-8!

20:27 Τώρα (!) βγήκε ο ΠΑΟΚ για ζέσταμα

20:35 Στα αποδυτήρια η Μπεσίκτας έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανση, οι παίκτες μας παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο, άλλωστε βγήκαν αργά!

Εδώ και λίγα λεπτά βρέχει στην Τούμπα ...

20:44 Στα αποδυτήρια και ο ΠΑΟΚ, σε λίγο η σέντρα της αναμέτρησης