Με το δεξί στη νέα χρονιά!

Ο ΠΑΟΚ mateco κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και νίκησε δίκαια με 86-80 τον Κολοσσό H Hotels για την 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας μέσα στο 2022 και η τέταρτη στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο ξεκίνησε και πάλι μετά από διακοπή δύο εβδομάδων.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι και προηγήθηκε 12-0, έχοντας τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα. Και διατήρησε αυτό το προβάδισμα, ως τη λήξη της πρώτης περιόδου (26-15), παρά το γεγονός ότι ο Κολοσσός έκανε προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ευστοχία του από τα 6,75μ.. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και αυτό το στοιχείο τους βοήθησε να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους (44-39) και να ξεκινήσουν το δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο που είχε αρχίσει το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ mateco.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε με σερί 12-0 και προηγήθηκε 44-51. O Γ.Καμπερίδης με τρίποντο ισοφάρισε 51-51, αλλά ο Κολοσσός με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Μαργαρίτη, άνοιξε ξανά τη διαφορά (54-61). Εκεί ακριβώς ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 8-0 και με δύο σερί τρίποντα από Καμπερίδη και Τολιόπουλο πήρε ξανά το προβάδισμα (62-61) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Έχοντας πλέον τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο. Με τρίποντο του Rivers προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 12 πόντων (79-67 στο 34'20'') και συνέχισε να έχει τον έλεγχο παρά την προσπάθεια του Κολοσσού να γυρίσει το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80

ΠΑΟΚ: Ρίβερς 14 (2), Λι 2, Χριστοδούλου, Λοβ 4, Καμαριανός, Ντι Λέο 3 (1), Καμπερίδης 10 (3), Τζόουνς 20, Τολιόπουλος 12 (3), Γιάνκοβιτς 15, Μάντζαρης 6

Κολοσσός: Ξανθόπουλος 2, Μομίροφ 6 (2), Ουίλιαμς 9 (3), Μαργαρίτης 15 (3), Μπιλλής 3, Μίλερ 7, Τιγί 9 (3), Φλόιντ 20 (2), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης, Ποτ 5 (1)