«Λύγισε» στο τάι-μπρέικ...

Για την 8η αγωνιστική των Play-Off της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο PAOK Sports Arena, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 2-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Κουμεντάκη, Μπαρνς, Ουόλς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου σετ, στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην υποδοχή του, οι αντίπαλοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στην τελική ευθεία του σετ, 18-21. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, ωστόσο το σετ κατέληξε στον ΟΣΦΠ με 19-25, 0-1.

Φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του πρώτου σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας και στο δεύτερο σετ στους αντιπάλους να πάρουν μικρή διαφορά, 6-8 και 14-16. Με τους «ασπρόμαυρους» να μην τελειώνουν τις εύκολες μπάλες στην επίθεση, το σκορ δεν γινόταν να μειωθεί, και έτσι το σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 20-25, 0-2.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, και με διάθεση να μην αφήσει το σετ να χαθεί. Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν δυνατά, παίρνοντας μεγάλη διαφορά στα μέσα του σετ, 16-8. Η διαφορά συνέχισε να είναι σε υψηλά επίπεδα και προς τα τέλη του σετ, 21-13, ωστόσο με συνεχόμενους άσσους του Παγιένκ, οι αντίπαλοι «ψαλίδισαν» την διαφορά. Οι παίκτες του Δικεφάλου διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν με 25-23, στο 1-2.

Αφεντικό και στο τέταρτο σετ ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε έχοντας την διάθεση να οδηγήσει τη νίκη στο τάι-μπρέικ. Βγάζοντας πάθος και βρίσκοντας λύσεις από το μπλοκ, ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα στα μέσα του σετ, 16-12, το οποίο συνέχισε να διατηρεί και στην τελική ευθεία, 21-17. Οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν κάτι από το σετ, κατακτώντας το με 25-20, 2-2.

Σ' ένα γεμάτο τάι-μπρέικ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον Δικέφαλο να είναι μπροστά στα μέσα, 8-7. Στην συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν ωστόσο λύγισαν στις λεπτομέρειες, γνωρίζοντας την ήττα με 13-15, 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Μ. Πέμπτη στις 17:00, απέναντι στον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, εκτός έδρας.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 11 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 66 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 13-15) σε 126΄.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 14π. (10/19επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 2 (2/4επ.), Γουόλς 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (11/29επ., 66%υπ., 47%αρ.), Μπαρνς 17 (12/23επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 52%αρ.), Ούντρις 21 (19/36επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 3 (3/4επ.), Μπουράκης (λ). Τζιουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρττο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 15π. (11/13επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 12 (12/27επ., 69%υπ., 34%αρ.), Τεπάν 24 (23/43επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 16 (14/29επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 46%αρ.), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας.