Νικήτριες στις καρδιές μας!

Από acpaok.gr: Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 4 Δεκεμβρίου 2021 στο PAOK Sports Arena τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 73-77.
Πηγή: acpaok.gr

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ, με τις Hollivay, Stanley, Makitalo, Παυλοπούλου και Quinones στην αρχική του πεντάδα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 και 2-6, ισοφάρισε γρήγορα σε 6-6, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με εύστοχη βολή της Παυλοπούλου με 7-6. Η ισοπαλία ήρθε και πάλι στο 9-9, με τον Δικέφαλο, στη συνέχεια, να περνάει μπροστά στο σκορ με 12-11 και 13-11. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ασπρόμαυρες» δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα, 17-13 και 19-15, κλείνοντας τελικά την περίοδο με 20-17 σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ άνοιξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους, 22-17, με την ισοπαλία να έρχεται στο 22-22. Το προβάδισμα των τριών πόντων στο Δικέφαλο έδωσε το εύστοχο τρίποντο της Μakitalo, με την Παυλοπούλου να ακολουθεί και να ανοίγει τη διαφορά στους +6 πόντους (28-22). Ο Δικέφαλος, μην διατηρώντας τον έλεγχο, επέτρεψε στις αντιπάλους του να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα σε 30-30. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 33-33, με τον ΠΑΟΚ να περνάει και πάλι μπροστά στο σκορ με 36-35 και 41-37. Τελικά, η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 41-41.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 41-43 και 45-47, για να ισοφαρίσει τελικά στο 47-47 και να περάσει μπροστά στο σκορ με 49-47. Ένα νεκό διάστημα των «ασπρόμαυρων» έδωσε το δικαίωμα στις αντίπαλες να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 50-55, ωστόσο, η αντεπίθεση ήταν μονόδρομος, καθώς μείωσαν σε 54-55. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 58-58, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 58-61 σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι αντίπαλες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 61-63, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει άμεσα σε 63-63. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 64-64, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ για ένα πόντο με 64-65 και 68-69. Το τρίποντο της Stanley έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 71-68, μόλις 03:18 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Παυλοπούλου άνοιξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, 73-69, με την ισοπαλία να έρχεται στο 73-73 και τον ΠΑΟΚ να μένει στη συνέχεια πίσω στο σκορ με 73-75. H αναμέτρηση τελικά ολοκληρώθηκε με 73-77 σκορ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, εμφανίστηκε ανταγωνιστικός καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, διεκδικώντας τη νίκη από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και, τελικά, οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν το νικητή... Σε κάθε περίπτωση, το σύνολο του Γιώργου Κεραμιδά απέδειξε ότι στήθηκε και προχωράει σε σωστές βάσεις...

ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ: 73-77

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-41, 58-61, 73-77