Λύγισε στο τάι μπρέικ...

Στη 2η αγωνιστική του Τουρνουά «Νομίκεια 2021», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε ως φιλοξενούμενος τον ΑΟ Θήρας το βράδυ της Παρασκευής 1 Οκτωβρίου 2021, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3, μειώνοντας σε 6-4. Ένα σερί των αντιπάλων διαμόρφωσε το 10-4, με τον ΠΑΟΚ, να αντιδράει στη συνέχεια, καταφέρνοντας τελικά να μειώσει τη διαφορά στον πόντο (13-12). Τα κορίτσια του Δικεφάλου, έδωσαν και πάλι το δικαίωμα στον γηπεδούχο ΑΟΘ να ανοίξει τη διαφορά στους 4 πόντους (16-12), ωστόσο με ένα σερί τριών πόντων, διαμόρφωσαν το 16-15. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τον Δικέφαλο πίσω στο σκορ για 2 πόντους (21-19), και, χωρίς να καταφέρνει να κάνει την ανατροπή, με το σετ τελικά να λήγει με 25-20 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 4-4, με τον ΠΑΟΚ να χτίζει σταδιακά μία διαφορά των +3 πόντων (4-7) και στη συνέχεια +4 πόντων (4-8). Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις ασπρόμαυρες να προηγούνται με 6-13 και, μην αφήνοντας περιθώρια να έχει προβάδισμα +8 πόντων (11-18). Μην αφήνοντας περιθώρια στις γηπεδούχες, οι «ασπρόμαυρες», εκτόξευσαν τη διαφορά στους +10 πόντους (12-22), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 12-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 7-7, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με 7-8 σκορ. Στη συνέχεια, οι αντίπαλες ισοφάρισαν σε 8-8 και ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ για 2 πόντους (10-8). Παρ' ότι ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ για δύο πόντους, κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-14. Η ισοπαλία ήρθε στο 15-15, με τις «ασπρόμαυρες» να δίνουν το δικαίωμα στις αντίπαλές τους να περάσουν μπροστά στο σκορ και να προηγηθούν με 18-16. Παρά τη διαφορά των 4 πόντων (20-16), ο Δικέφαλος έκανε την αντεπίθεσή του, περνώντας τελικά μπροστά στο σκορ με 21-22. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 29-29, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει τελικά να πάρει προβάδισμα 2 πόντων και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 29-31 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3, ωστόσο, έφερε το ματς στα «ίσια» στο 5-5. Δεν κατάφερε, παρ' όλα αυτά, να σηκώσει κεφάλι, με τις αντίπαλες να περνούν μπροστά στο σκορ με 12-7. Αν και τα κορίτσια του Δικεφάλου κατάφεραν να μειώσουν σε 13-11, δεν κατάφεραν να πετύχουν την ισοπαλία, με τη διαφορά να έρχεται και πάλι στο +4 για τις γηπεδούχες στο 18-14. Ο ΠΑΟΚ, παρά τις προσπάθειές του να διαχειριστεί το σκορ, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, επιτρέποντας τελικά στον αντίπαλο ΑΟ Θήρας να ισοφαρίσει σε 2-2 με 25-17 σκορ.

Στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-4, με τις αντίπαλες να να ισοφαρίζουν σε 4-4 και να περνούν μπροστά στο σκορ με 5-4. Η εξέλιξη του σετ βρήκε το Δικέφαλο πίσω στο σκορ για τέσσερις πόντους (8-4) σε ένα σημείο καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν για να βγάλουν την απαραίτητη αντίδραση, αυτό δεν κατέστη δυνατό με το σετ να ολοκληρώνεται με 15-7 σκορ και 3-2 σετ.

ΑΟ Θήρας - ΠΑΟΚ: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 12-25, 29-31, 25-17, 15-7