«Καθαρή» νίκη επί του ΑΟ Λαμίας

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα «Λεωνίδεια 2021» το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Λαμίας με 0-3 σετ.

Με διάθεση να μην αφήσει χώρο στις γηπεδούχες μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, δημιουργώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας, 14-16. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυρες» διεύρυναν το προβάδισμα τους σε κομβικό σημείο, 17-21, για να κατακτήσουν στη συνέχεια το σετ με 18-25, 0-1.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Δικέφαλος με όπλο το μπλοκ κατάφερνε να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο ισοφάριζαν οι γηπεδούχες πιέζοντας την υποδοχή. Με το σκορ να είναι στο 22-22, οι «ασπρόμαυρες» έδειξαν την ποιότητα τους και με ένα σερί 0-3, έκαναν το 22-25 και παράλληλα το 0-2 στα σετ.

Σε ένα τρίτο σετ το οποίο ήταν παρόμοιο με το δεύτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 15-16. Ο Δικέφαλος πιέζοντας με τα σερβίς της Ιωάννας Πολυνοπούλου κατάφερε να ανοίξει την διαφορά, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 18-18. Σε εκείνο το σημείο δράση ανέλαβε η έτερη κεντρικός του ΠΑΟΚ, Άννα Καλαντάτζε, η οποία με ένα μπλοκ και έναν άσσο δημιούργησε διαφορά ασφαλείας, 18-20, Οι «ασπρόμαυρες» εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά και πήραν το τρίτο σετ με 21-25, κάνοντας το 0-3.

Η προετοιμασία για το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ συνεχίζεται, με τις «Κυπελλούχες» να έχουν προγραμματισμένα δύο ακόμα φιλικά, ενώ ακολουθούν και τα «Νομίκεια 2021».