Τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Ξεκαθαρίζει η κατάσταση

Από paokbc.gr: Η JDA Dijon έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της για την επόμενη φάση του Basketball Champions League από τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης, ενώ οι Telekom Baskets Bonn και Casademont Zaragoza είναι πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση.
Πηγή: paokbc.gr

Στην Ισπανία, η Zaragoza νίκησε εύκολα τη Neptunas με 86-70, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, στην οποία οι Ισπανοί είχαν επί μέρους σκορ 29-15. Πρώτος σκόρερ για τη Zaragoza ήταν ο DJ Seeley με 15 πόντους, ενώ ο Dylan Ennis είχε 14 και ο Javier Justiz 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Neptunas, η οποία γνώρισε την 5η διαδοχική ήττα στη διοργάνωση, ο Deividas Gailius είχε 14 πόντους αι ο Simas Galdikas 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στη Γερμανία, η Telekom Baskets Bonn συνέχισε την εξαιρετική πορεία της στο Basketball Champions League, σε αντίθεση με το γερμανικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε την Falco Szombathely με 91-77. Η Bonn είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με όπλο την ευστοχία της από την περιφέρεια, καθώς σούταρε με 12/23 τρίποντα, έφτασε σε μια εύκολη νίκη. Ο Benjamin Simmons είχε 24 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ ο Eugene Lawrence τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους και 10 ασίστ. Από τους Ούγγρους, διασώθηκε μόνο ο Juvonte Reddic, με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τέλος, στην Τουρκία, η Besiktas διέλυσε την Happy Casa Brindisi με 96-67 και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης, καθώς κάλυψε και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο αγώνα. Η Besiktas πήρε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε διαφορά 25 πόντων. Οι Τούρκοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων , με τον Shaquille McKissic να έχει 18 πόντους και τον Ogus Savas 17. Από την Brindisi, o Tyler Stone είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.