Πέρασε από την Ξάνθη με κέντρο "φωτιά"!

Διπλό στην Ξάνθη για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 1-2 σαν σήμερα στις 17/4/2000, στο πλαίσιο της 27ης  αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1999-2000...

Ο Δικέφαλος με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο του είχε την περιοχή στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, στο 29ο λεπτό είχαμε δοκάρι σε σουτ του Φρούσου και δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 0-1 με εύστοχο πέναλτι του Ναλιτζή, το οποίο κέρδισε ο Βενετίδης σε ανατροπή του από τον Καρτάλη. Η ομάδα έχοντας σε εξαιρετική μέρα τη μεσαία της γραμμή (Τετράτζε - Μαραγκό - Νάγκμπε), κυριάρχησε στο γήπεδο και επέβαλε το παιχνίδι της.

Στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό, ο Γεωργιάδης απέφυγε τον Ζαπρόπουλο και με δυνατό σουτ νίκησε για 2η φορά τον Μπούτσεκ. Ο διαιτητής Φασόλης στο 68ο λεπτό, έκανε δώρο στην Ξάνθη πέναλτι σε μακροβούτι του Χαβου αποβάλλοντας αναίτια με 2η κίτρινη τον Βενετίδη (είχε δει την πρώτη στο 48'), αλλά ο Σαμοτούλσκι απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπα.

Η Ξάνθη μείωσε στο 74' με τον Πατσατζόγλου και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 1-2, με τον ΠΑΟΚ να περνάει για 2η συνεχόμενη σεζόν από την ακριτική πόλη (ακολούθησε και 3η την επόμενη περίοδο).

Ξάνθη: Μπούτσεκ, Χάβος, Γελαδάρης, Ζαπρόπουλος, Κεχαγιάς (71' Ντικουμέ), Κυπαρίσσης, Καρτάλης (58' Μπα), Τουρσουνίδης (29' Ντιάπ), Ζουμπούλης, Γιανούτσκο, Πατσατζόγλου

ΠΑΟΚ: Σαμοτούλσκι, Μπορμπόκης (72' Καφές), Βενετίδης, Κατσιαμπής, Χασιώτης, Τετράτζε, Νάγκμπε, Μαραγκός, Γεωργιάδης, Ναλιτζής (77' Βρύζας), Φρούσος (69' Καραδήμος)

Δηλώσεις Μπάγεβιτς: "Στο α΄ημίχρονο κάναμε την καλύτερή μας εμφάνιση σε εκτός έδρας ματς από την ημέρα που ανέλαβα την ομάδα! Αντίθετα στην επανάληψη η απόδοσή μας έπεσε, ίσως να επηρεαστήκαμε από το γεγονός ότι είχαμε αριθμητικό μειονέκτημα. Φανήκαμε κουρασμένοι κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτούμε γκολ και να βάλουμε την Ξάνθη στο παιχνίδι. Τελικά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη την οποία θεωρώ απόλυτα δίκαιη. Εύχομαι στην Ξάνθη καλή συνέχεια"

* O ΠΑΟΚ τη σεζόν 1999-2000 τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας, συγκεντρώνοντας 55 βαθμούς, έχοντας σε 34 ματς, 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες και τέρματα 64-44.

* Η σεζόν ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς, 3 νίκες - 3 ισοπαλίες - 3 ήττες), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 παιχνίδια (3 νίκες - 1 ήττα), για να ολοκληρωθεί η χρονιά με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς (21 αγώνες, 9 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες)

* Ο Μπάγεβιτς παρέμεινε στον πάγκο του ΠΑΟΚ και τις σεζόν 2000-2001, 2001-2002, μετρώντας συνολικά 77 ματς, με συνολικό απολογισμό 37 νίκες, 22 ισοπαλίες, 18 ήττες.