Το ... "έσωσε" ο Πέλλιος στο 78'!

Στην Πάτρα ταξίδεψε σαν σήμερα στις 13/1/1974 ο ΠΑΟΚ, για να αντιμετωπίσει στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής την Παναχαϊκή ...

Η ομάδα του Λες Σάνον, παρουσιάστηκε στο παιχνίδι με την πατρινή ομάδα χωρίς νεύρο και έχοντας βασικούς παίκτες να μην μπορούν να απαγκιστρωθούν από το μαν του μαν των γηπεδούχων... Ίσως το μυαλό των παικτών μας ήταν ήδη στραμμένο στα ευρωπαϊκά παιχνίδια με τη Μίλαν που ακολουθούσαν, αλλά και στον θεσμό του Κυπέλλου (το σηκώσαμε στον τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας με τον γάβρο)...

Παρόλα αυτά ο Ασλανίδης είχε δύο καλές ευκαιρίες για το 0-1 στο 19' και 44' - με τον ΠΑΟΚ να έχει αντίθετο άνεμο στο πρώτο ημίχρονο-  όμως οι γηπεδούχοι με την έναρξη της επανάληψης ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με ένα εντυπωσιακό γκολ του Λεβεντάκου, που ανάγκασε -σύμφωνα με δημοσιεύματα της εποχής τον Σάνον να δηλώσει πως σε όλη του τη ζωή δεν είχε ξαναδεί κάτι παρόμοιο!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 74' όταν ο Χατζηιωάννου απεσόβησε το 2-0, για να έρθει το 78ο λεπτό, στο οποίο ο ΠΑΟΚ πέτυχε την ισοφάριση! Ήταν μια καλά οργανωμένη αντεπίθεση του Δικεφάλου, ο Πέλλιος έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και νίκησε τον Τζανετουλάκο γράφοντας το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ στη συνάντηση...

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ οι Χατζηιωάννου, Φουντουκίδης, Πέλλιος, Κερμανίδης, με τον τελευταίο να μπαίνει σαν αλλαγή στο 73' στη θέση του Ασλανίδη και να δίνει πνοή στην επίθεσή μας!

Παναχαϊκή: Τζανετουλάκος, Ανδρούτσος, Σίδερης, Λεβέντης, Καλφίν, Παπάς, Λεβεντάκος (76' Ζοάνος), Στραβοπόδης, Αυγερινόπουλος, Σπεντζόπουλος, Δαβουρλής

ΠΑΟΚ: Χατζηιωάννου, Γούναρης, Φουντουκίδης, Ιωσηφίδης (36' Χατζηαντωνίου), Πέλλιος, Τερζανίδης, Παρίδης, Σαράφης, Αποστολίδης, Κούδας, Ασλανίδης (73' Κερμανίδης)

* Ο ΠΑΟΚ τερμάτισε τη σεζόν 1973-74 στην 4η θέση με 16 νίκες, 11 ισοπαλίες, 7 ήττες σε 34 ματς (όλα με τον Σάνον στον πάγκο του), συγκέντρωσε 43 βαθμούς (62-32 τα τέρματα), σε μια σεζόν που σημαδεύτηκε από μεγάλη ευρωπαϊκή πορεία στο Κύπελλο Κυπελλούχων (Λέγκια - Λυών - Μίλαν) και κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στον ιστορικό τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας!

* Η αρχική photo είναι από το παιχνίδι με τον Πανιώνιο (εκείνης της σεζόν) στην Τούμπα...