"Επαγγελματική" νίκη! (photos)

Για την 28η αγωνιστική της Super League, ο "Δικέφαλος του Βορρά" κέρδισε στην Τούμπα τη Βέροια με 2-0, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.

Μπροστά σε 7.000 θεατές ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο 4-4-1-1 με τον Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια, τους Λίνο, Κατσουράνη, Σίλντεφελντ, Αποστολόπουλο στην άμυνα, Καμαρά, Κάτσε, Λάζαρ, Ολίσε στη μεσαία γραμμή, μπροστά τους ο Λόρενς και μοναδικός καθαρά προωθημένος ο Σαλπιγγίδης.

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κράτησε την μπάλα παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στο χώρο της μεσαίας γραμμής και θα μπορούσε να ανοίξει πριν το 34ο λεπτό το σκορ, αν εκμεταλλευόταν τις καλές ευκαιρίες που είχε με τους Ολίσε και Λόρενς.

Σε εκείνο το λεπτό ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, την κεφαλιά την πήρε ο Σάλπι, η μπάλα πήγαινε προς την εστία της Βέροιας, Μοκάκε και Λόπεζ μπερδεύτηκαν και δεν μπόρεσαν να διώξουν, πάνω στη γραμμή, με αποτέλεσμα αυτή να πάει στο πλεκτό. Ο Δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας απέναντί του μια ομάδα που δεν κλείστηκε έπαιξε κυρίως από τις πτέρυγες δημιουργώντας καταστάσεις στην εστία του Λόπεζ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο πρώτο μισό της και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68΄για να δούμε την πρώτη καλή φάση. Ο Ολίσε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια σούταρε για να μπλοκάρει σε δύο χρόνους ο Λόπεζ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση να παίξει μπάλα, ανέβασε στροφές, αλλά οι τελικές προσπάθειες των παικτών του δεν ήταν αυτές που θα έπρεπε. Στο 84' ο Ολίσε από τα δεξιά ξέφυγε από τον Αμανατίδη, την κατάλληλη στιγμή έσκαψε την μπάλα που πήγε στον Κλάους και αυτός με κεφαλιά έκανε το 2-0, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Με τη σημερινή του νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 56 βαθμούς και περιμένει να δει τι θα γίνει αύριο (7/6) στο ματς του Αστέρα με την Ξάνθη στη μάχη για την 2η θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Σίλντεφελντ, Κατσουράνης. Λίνο, Λάζαρ (65' Φωτάκης), Κάτσε, Καμαρά, Ολίσε, Λόρενς (78' Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης (65' Αθανασιάδης). Αναπληρωματικοί: Γλύκος, Αθανασιάδης, Ιντζίδης, Έτο, Γεωργιάδης, Κίτσιου, Φωτάκης. Από την αποστολή κόπηκε ο Ρομπέρ.

Βέροια: Λόπεζ, Ορέστες, Τζημογιάννη, Μπερτέν, Αμαραντίδη, Γκιγιέρμο (64' Ρεάνο), Καλογέρη, Ολαϊτάν, Μπαρκάν (69' Καλτσάς), Μοκάκε (82' Παυλίδης), Ιωάννου.. Αναπληρωματικοί οι: Κοτταρίδης, Kali, Μπάρμπας, Καλτσάς, Παυλίδης, Reano, Βεργώνης

{gallery}2013/Football/PaokVsVeroia/MotionTeam{/gallery}

.......................................................

Μισή ώρα πριν τη σέντρα, λίγοι οι φίλαθλοι στην Τούμπα

17:12 όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Θεοδωρίδη

Ξεκίνησε το ματς με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα και 7.000 θεατές στις κερκίδες να έχουν πάρει θέση για να δουν την αναμέτρηση

1ο λεπτό: Ο Ιωάννου μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον Σίλντεφελντ να βάζει την προβολή και η μπάλα να πηγαίνει κόρνερ, χωρίς συνέχεια η φάση

6ο λεπτό: Ο Μπερτέν προλαβαίνει και απομακρύνει σε κόρνερ σε προσπάθεια του Σαλπιγγίδη

7ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς. Σέντρα του Λάζαρ από τα δεξιά, η μπάλα στο Λόρενς που από καλή θέση σουτάρει άουτ

Δεν δείχνει διάθεση να κλειστεί η Βέροια που πιέζει ψηλά τον ΠΑΟΚ

12ο λεπτό: Σύνθημα για τον Πάμπλο Γκαρσία ακούγεται στο γήπεδο

13ο λεπτό: Φοβερό σουτ του Λόρενς στην κίνηση, σε κόρνερ ο Λόπεζ

Πιέζει ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά

15ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Ολίσε που μετά από σέντρα του Λίνο βρέθηκε προ του Λόπεζ, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα σε κόρνερ

24ο λεπτό: Χέρι του Μοκάκε στη γραμμή της μεγάλης περιοχής δίνεται φάουλ από τον Βοσκάκη. Το εκτέλεσε ο Λίνο και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Λόπεζ. καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ

Άλλαξαν πλευρά ο Ολίσε και ο Καμαρά

27ο λεπτό: Απειλεί η Βέροια με σουτ του Μοκάκε που πέρασε άουτ

30ό λεπτό: Ο Λόπεζ μπλοκάρει σέντρα (από φάουλ) του Λίνο

31ο λεπτό: Και πάλι ο Λόπεζ μπλοκάρει σουτ του Κάτσε αυτήν τη φορά

32ο λεπτό: Σουτ του Ολαϊτάν άουτ

34ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ. Κόρνερ ο Λίνο, κεφαλιά ο Σάλπι και η μπάλα στα δίχτυα της Βέροιας τη στιγμή που Μοκάκε και Λόπεζ μπερδεύτηκαν και δεν μπόρεσαν να διώξουν, πάνω στη γραμμή.

43ο λεπτό: Σουτ του Λόρενς η μπάλα βρίσκει ξεκάθαρα σε αμυντικό της Βέροιας και ο Βοσκάκης αντί να δείξει κόρνερ δείχνει την κίτρινη στον Ιρλανδό για διαμαρτυρία

Ημίχρονο στην Τούμπα

Συμπληρώσαμε 10 λεπτά στην επανάληψη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής

Φωτάκης, Αθανασιάδης και Κίτσιου προθερμαίνονται

64ο λεπτό: Η  Βέροια κάνει αλλαγή Ρεάνο στη θέση του Γκιγιέρμο Πέρεθ

65ο λεπτό: Φωτάκης και Αθανασιάδης στις θέσεις των Λάζαρ και Σαλπιγγίδη.

68ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στην επανάληψη. Δυνατό σουτ του Ολίσε απέκρουσε ο Λόπεζ, ο Αθανασιάδης πήγε να μπει στη φάση αλλά ο Λόπεζ μπλόκαρε

70ό λεπτό: Καλτσάς στη θέση του Μπαργκάν

71ο λεπτό: Κίτρινη στον Καλτσά για θέατρο...

75ο λεπτό: Σέντρα του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Κλάους άουτ

Ετοιμάζεται ο Γεωργιάδης να μπει στο ματς

78ο λεπτό: Γεωργιάδης στη θέση του Λόρενς, κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ

79ο λεπτό: Σουτ του Φωτάκη άουτ

80ό λεπτό: Η σειρά του Καμαρά να σουτάρει άουτ, αν και μπορούσε να πασάρει στα δεξιά του στον αμαρκάριστο Γεωργιάδη

81ο λεπτό: Ο Γεωργιάδης φεύγει στην αντεπίθεση αλλά ο παίκτης του ΠΑΟΚ κόπηκε από τον Καλογέρη που τον πρόλαβε

82ο λεπτό: Αλλαγή για την Βέροια με τον Παυλίδη στην θέση του Μοκάκε

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Λίνο για καθυστέρηση, μάλλον την επεδίωξε ο Βραζιλιάνος

85ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ποίημα για τον ΠΑΟΚ. Ο Ολίσε από τα δεξιά ξέφυγε από τον Αμανατίδη, την κατάλληλη στιγμή τσίμπησε την μπάλα που πήγε στον Κλάους και αυτός με κεφαλιά έκανε το 2-0

3 τα λεπτά των καθυστερήσεων παίζονται ήδη

92ο λεπτό: Σουτ του Κάτσε μπλοκάρει ο Λόπεζ

93ο λεπτό: Ωραίο αριστερό σουτ του Καμαρά, η μπάλα περνάει άουτ δίπλα από το δοκάρι της Βέροιας