Αγχωτικό τρίποντο με Κούρτιτς - Ζαμπά

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Παναιτωλικό με 2-0 ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα, τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη, Ροντρίγκο, αμυντικά χαφ τους Κούρτιτς, Τσιγγάρα, μπροστά τους τους Μουργκ, Ντόουγκλας, Μιτρίτσα και στην κορυφή της επίθεσης τον Κάρολ Σφιντέρσκι σε ένα 4-2-3-1.

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Μελίσσας απέκρουσε το πέναλτι του Κούρτιτς! Το πέναλτι το κέρδισε ο Σφιντέρσκι σε ανατροπή του από τον Μελίσσα, όμως η εκτέλεση του Σλοβένου δεν ήταν καλή δίνοντας τη δυνατότητα στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να αποκρούσει με το πόδι.

Είκοσι λεπτά αργότερα, το σκορ άνοιξε ο Κούρτιτς με πέναλτι (χέρι του Ντουάρτε) που δόθηκε με τη βοήθεια του VAR, καθώς ο βοηθός και ο ρέφερι δεν είδαν καμία παράβαση! Στο 33ο λεπτό ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά τη βολίδα του Ντόουγκλας, μετά από εξαιρετική κομπίνα των παικτών μας, με τον πρώην τερματοφύλακά μας να εισπράττει τα συγχαρητήρια του Κούρτιτς!

Η εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ήταν ικανοποιητική κατά διαστήματα, όμως στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης δε συνέβη το ίδιο, με την ομάδα να προβληματίζει!

Στο 52ο λεπτό, είχε δοκάρι ο Παναιτωλικός σε κεφαλιά του Βέργου, στο 74ο λεπτό, ο Φλόρες πάνω στη γραμμή απομάκρυνε την κεφαλιά του Κούρτιτς και στο 81ο λεπτό, μετά από λάθος του Μιχαηλίδη, ο Λύρατζης την τελευταία στιγμή πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ, μπροστά από αντίπαλο!

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 92ο λεπτό με σκόρερ τον Ζαμπά, ο οποίος με την επιστροφή του στην ομάδα βρήκε δίχτυα και το πανηγύρισε με απίστευτο τρόπο!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο (62' Βιεϊρίνια), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (70' Σβαμπ), Μουργκ (70' Ζαμπά), Ντόουγκλας, Μιτρίτσα (77' Σίντκλεϊ), Σφιντέρσκι (77' Τσόλακ).

....................................

Τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το τρίποντο χάρη σε γκολ των Κούρτιτς και Ζαμπά

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 2-0 ο Ζαμπά

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

81ο λεπτό: Λάθος του Μιχαηλίδη, με τον Λύρατζη την τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Ροντρίγκο

53ο λεπτό: Πλασέ του Μουργκ πάνω στον Μελίσσα!

52ο λεπτό: Δοκάρι για το Παναιτωλικό σε κεφαλιά του Βέργου

50ό λεπτό: Ο Μελίσσας μπλόκαρε το σουτ του Σφιντέρσκι

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

45'+1': Σε κόρνερ ο Μελίσσας την κεφαλιά του Σφιντέρσκι

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Λίγο πιο δυνατή από ότι έπρεπε η κάθετη μπαλιά του Τσιγγάρα στον Κούρτιτς

33ο λεπτό: Φοβερή φάση! Ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά τη βολίδα του Ντόουγκλας, μετά από εξαιρετική κομπίνα

29ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κούρτιτς με πέναλτι (χέρι του Ντουάρτε) που δόθηκε με τη βοήθεια του VAR

20ό λεπτό: Κακό τελείωμα του Μουργκ σε σέντρα του Σοάρες

18ο λεπτό: Σωτήρια ο Πασχαλάκης προ του Βέργου

15ο λεπτό: Κίτρινη στον Φλόρες, η δεύτερη για παίκτη του Παναιτωλικού, καθώς είχε κιτρινιστεί ο Μελίσσας στο 9'

9ο λεπτό: Ο Μελίσσας απέκρουσε το πέναλτι του Κούρτιτς! Το πέναλτι κέρδισε ο Σφιντέρσκι σε ανατροπή του από τον Μελίσσα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο (62' Βιεϊρίνια), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (70' Σβαμπ), Μουργκ (70' Ζαμπά), Ντόουγκλας, Μιτρίτσα (77' Σίντκλεϊ), Σφιντέρσκι (77' Τσόλακ). Αναπληρωματικοί:  Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Κρέσπο, Τέιλορ, Σίντκλεϊ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Ζαμπά, Τσόλακ, Κούτσιας

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Βργκοτς, Κορνέλιους, Τσιγγάρας (86' Μπελεβώνης), Φλόρες, Ντουάρτε (75' Καρέλης), Μπαρμπόσα (86' Μόρσεϊ), Μεντόσα (75' Μάρτενσον). Βέργος. Αναπληρωματικοί: Παρδαλός, Καρέλης, Μάρτενσον, Μπελεβώνης, Μόρσει.

...................................

Το pregame της αναμέτρησης

15:35 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, μαζί με την αποστολή του Δικεφάλου και ο Ζοσέ Μπότο, καθώς και οι Ζαμπά - Τσόλακ

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων ήδη προθερμαίνονται, ακολούθησαν και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ και του Παναιτωλικού

Άδεια φυσικά η Τούμπα, καθώς ο ΠΑΟΚ εκτίει την τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του, μετά τα όσα έγιναν στο ματς με τον συμπολίτη