Απόλυτα κυρίαρχος και ντόρτι!

Για την 23η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ διέλυσε στην Τούμπα τη Λαμία με 4-0 ...

Ο Γκαρσία επέλεξε για το αρχικό τους Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Κρμέντσικ, επιλέγοντας να δώσει φανέλα βασικού στον Ράχμαν Μπάμπα, αντί του Περέιρα.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και προσπαθούσε παίζοντας κυρίως από τις πτέρυγες να απειλήσει την εστία του Κατσικά.

Μετά από μια σειρά ημιτελών προσπαθειών στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα, ήρθε στο 18' ο Μπάμπα με ωραίο τελείωμα να ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ, μετά από ασίστ του Τζόλη.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ΠΑΟΚ απείλησε με σουτ των Ουάρντα και Ζίβκοβιτς τα οποία σταμάτησε ο Κατσίκας, ενώ στο 41' ο Κρμέντσικ είδε τον τερματοφύλακα της Λαμίας να σταματάει εντυπωσιακά το σουτ του, με τον Τσέχο να μην πασάρει στον αμαρκάριστο Ουάρντα ώστε να κλειδώσει το γκολ.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 48', ο Ζίβκοβιτς έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Τζόλη και αυτός με ωραίο πλασέ σημείωσε το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ουάρντα μετά από ασίστ του Σοάρες σημείωσε το 3-0, ενώ στο 56' ο Λάμπρου (είχε μπει στη θέση του Τζόλη), δεν μπόρεσε στο τετ α τετ να νικήσει τον Κατσίκα.

Στο 64' το σουτ του Ζίβκοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά δύο λεπτά αργότερα το ασύλληπτο σετ που έπιασε μετά από μπαλιά του Σφιντέρσκι, καρφώθηκε στα δίχτυα!

Λίγο η έκταση του σκορ, λίγο οι αλλαγές του Γκαρσία, είχαν σαν συνέπεια να πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού. Πάντως στο 85ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία από Σφιντέρσκι, Λάμπρου, στο 93' είχαμε χαμένο τετ α τετ του Σφιντέρσκι, ενώ νωρίτερα σε χέρι του Βύντρα δε δόθηκε πέναλτι από τον Κουτσιαύτη.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ουάρντα (61' Καγκάβα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (55' Λάμπρου), Κρμέντσικ (61' Σφιντέρσκι).

Λαμία: Κατσίκας, Μαντζρέκαρ, Βύντρα, Βλάχος, Ασίγκμπα, Μπιάρνασον, Μπουλούλης (59' Κούγκα), Προβυδάκης, Πίτι (75' Χατζηστραβός), Γκαζαριάν (74' Νικολόπουλος), Μπα (46' Βλαχομήτρος).

....................................

93ο λεπτό: Χαμένο τετ α τετ ο Σφιντέρσκι, νωρίτερα χέρι του Βύντρα δε δόθηκε πέναλτι

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

85ο λεπτό: Μεγάλη διπλή ευκαιρία από Σφιντέρσκι, Λάμπρου!

79ο λεπτό: Κίτρινη στον Κούγκα για μαρκάρισμα στον Λάμπρου

73ο λεπτό: Μπήκαν Λύρατζης, Νινούα και βγήκαν Σοάρες, Σβαμπ με τον τελευταίο πριν βγει να παίρνει την κίτρινη (το επεδίωξε)

71ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπιάρνασον

66ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζϊβκοβιτς με ασύλληπτο σουτ μετά από μπαλιά του Σφιντέρσκι

43ο λεπτό: Ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ, άουτ η μπάλα

41ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Κατσίκα σε σουτ του Κρμέντσικ, με τον τελευταίο να μην σιγουρεύει το γκολ με τον Ουάρντα

40ό λεπτό: Σουτ του Ουάρντα, μπλόκαρε εύκολα ο Κατσίκας

33o λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς μπλόκαρε ο Κατσίκας

18ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπάμπα με ωραίο τελείωμα

10ο λεπτό: Ημιτελείς οι πρώτες προσπάθειες των παικτών μας στο ξεκίνημα του ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ουάρντα (61' Καγκάβα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (55' Λάμπρου), Κρμέντσικ (61' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Περέιρα, Νινούα, Καντουρί, Καγκάβα, Λάμπρου, Μουργκ, Σφιντέρσκι.

Λαμία: Κατσίκας, Μαντζρέκαρ, Βύντρα, Βλάχος, Ασίγκμπα, Μπιάρνασον, Μπουλούλης (59' Κούγκα), Προβυδάκης, Πίτι (75' Χατζηστραβός), Γκαζαριάν (74' Νικολόπουλος), Μπα (46' Βλαχομήτρος). Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Κωστίκα, Μαργαρίτης, Νικολόπουλος, Γκούγκα, Σαραμαντάς, Σταμούλης, Βλαχομήτρος, Χατζηστραβός.