Ήττα με κάτω τα χέρια!

Για την 1η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ έχασε στην άδεια Τούμπα με 0-1 από τον ολυμπιακό ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Μιχάι – Βαρέλα – Μάτος, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο – Μίσιτς, μπροστά τους τους Λημνιό – Μπίσεσβαρ – Καντουρί και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Δικέφαλος έπαιξε νευρικά, με αρκετά λάθη και ελάχιστες καλές στιγμές στο παιχνίδι του! Μεσοεπιθετικά είχε θέματα, με τους μέσους να μη βρίσκονται στην καλύτερή τους μέρα και ουσιαστικά δεν απείλησε τον Σα...

Στο 7ο λεπτό ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ γκολ του Ελ Αραμπί με τη βοήθεια του VAR, αλλά στο 23' μετά από μεγάλο λάθος του Βιεϊρίνια ο Ελ Αραμπί σημείωσε το 0-1, μετά από μπαλιά του Βαλμπουενά.

Ο ΠΑΟΚ δεν πατούσε καθόλου στην αντίπαλη περιοχή στα πρώτα 30 λεπτά και μόνο στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο έκανε αισθητή την παρουσία του στην άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς να βγει πάντως η μεγάλη φάση!

Στο 43ο λεπτό, μετά από σέντρα ο Βιεϊρίνια, το γυριστό του Άκπομ πέρασε άουτ! Αυτή ήταν η πρώτη σημαντική στιγμή για την ομάδα μας, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σα σταμάτησε το φάουλ του Βιεϊρίνια.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ είχε ανούσια κατοχή, δεν έφτασε σε τελικές, παρά μόνο στο 95' με τον Σφιντέρσκι να σουτάρει άουτ με τον Σα εξουδετερωμένο. Άργησε να κάνει τις αλλαγές ο Πορτογάλος, ενώ σίγουρα η χρησιμοποίηση κάποιων δημιούργησε πολλές απορίες!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (73' Σοάρες), Βαρέλα, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (73' Εσίτι), Λημνιός, Ελ Καντουρί (67' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (67' Πέλκας), Ακπόμ (73' Τζόλης).

ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα (75' Σισέ), Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά (83' Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Μασούρας (71' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (83' Φορτούνης), Ελ Αραμπί (83' Χασάν).

95ο λεπτό: Ο Σφιντέρσκι με τον Σα εξουδετερωμένο σούταρε άουτ!

95ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκασπάρ

93ο λεπτό: Κίτρινη στον Σα για καθυστέρηση

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

83ο λεπτό: Χασάν, Γκασπάρ και Φορτούνης στις θέσεις των Χασάν, Βαλμπουενά και Καμαρά

76ο λεπτό: Κίτρινη στον Ραντζέλοβιτς

73ο λεπτό: Σοάρες στη θέση του Μάτος, Τζόλης αντί του Άκπομ και Εσίτι αντί του Μαουρίσιο

71ο λεπτό: Ραντζέλοβιτς στη θέση του Μασούρα

67ο λεπτό: Πέλκας και Σφιντέρσκι στις θέσεις των Μπίσεσβαρ και Καντουρί

Διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες

65ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιμίκα

54ο λεπτό: Φοβερή έμπνευση του Βιεϊρίνια να κρεμάσει τον Σα, άουτ η μπάλα!

48ο λεπτό: Κίτρινη στον Βαρέλα για μαρκάρισμα στον Ελ Αραμπί

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Ο Σα μπλοκάρει το φάουλ του Βιεϊρίνια

43ο λεπτό: Σέντρα ο Βιεϊρίνια, γυριστό του Άκπομ άουτ! Η πρώτη σημαντική στιγμή για την ομάδα μας

29ο λεπτό: Σε κόρνερ ο Πασχαλάκης το σουτ του Μασούρα

23ο λεπτό: 0-1 ο Ελ Αραμπί μετά από λάθος του Βιεϊρίνια

7ο λεπτό: Ακυρώνεται σαν οφ σάιντ γκολ του Ελ Αραμπί με τη βοήθεια του VAR

1ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ μπλόκαρε ο Σα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό στη σέντρα και την ομάδα μας να επιτίθεται προς τις θύρες 7-8

Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (73' Σοάρες), Βαρέλα, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (73' Εσίτι), Λημνιός, Ελ Καντουρί (67' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (67' Πέλκας), Ακπόμ (73' Τζόλης). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Εσίτι, Πέλκας, Στοχ, Λάμπρου, Σφιντέρσκι και Τζόλης

ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα (75' Σισέ), Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά (83' Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Μασούρας (71' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (83' Φορτούνης), Ελ Αραμπί (83' Χασάν). Αναπληρωματικοί: Άλεν, Καφού, Φορτουνης, Λοβέρα, Παπαδόπουλος, Σισέ, Γκασπάρ, Ραντζέλοβιτς, Χασάν

.........................................

17:45 Χωρίς προβλήματα έφτασαν οι φιλοξενούμενοι στην Τούμπα και οι παίκτες των δύο ομάδων έκαναν ήδη την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Έγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

18:40 Ξεκίνησαν ζέσταμα ο Πασχαλάκης και ο Ζίβκοβιτς, ακολούθησαν οι τερματοφύλακες του Ολυμπιακού

18:54 Βγήκε για ζέσταμα ο ΠΑΟΚ, ακολούθησαν οι παίκτες του γάβρου και οι διαιτητές

19:15 Στα αποδυτήρια οι ομάδες έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανσή τους