Χειρουργείο από τα λίγα!Τελικός Παρωδία!

Για τον 80ό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ έχασε με 1-0 ένα διαιτητή κλόουν να κάνει ένα ματς ροντέο για να δώσει τρόπαιο στο βάζελο!

Μία μαραθώνια σεζόν έφτασε στο τέλος, με τον ΠΑΟΚ να μην χαμογελάει. Με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Δικέφαλο να χάνει απίθανες ευκαιρίες για να γυρίσει το σκορ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση εξαιτίας ρίψης χημικών από την αστυνομία, αλλά έκρυβε πολλές συγκινήσεις και δράματα στο αγωνιστικό κομμάτι του. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο για να δώσει τη μπάλα στον ΠΑΟΚ και να πρεσάρει ψηλά. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου από την πλευρά της προσπάθησε να σπάσει το πρέσιγνκ του αντιπάλου και να βρει χώρους για να επιτεθεί.

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα δεν είχαμε κάποιες αξιόλογες φάσεις, με τα λάθη και τα νεύρα να κυριαρχούν στο χορτάρι.

Η φάση που έμελλε να κρίνει το παιχνίδι ήρθε στο 32ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς προσπάθησε να πάρει κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή πέφτοντας στα πόδια του Βιεϊρίνια , ο Λαόθ έδειξε στους παίκτες να συνεχίσουν, αλλά το VAR έστειλε τον Ισπανό διαιτητή να δει τη φάση. Αφού την εξέτασε για περίπου πέντε λεπτά αποφάσισε να δώσει πέναλτι, με τον Αϊτόρ να νικά τον Πασχαλάκη .

Το παιχνίδι διακόπηκε ξανά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για μισή ώρα. Όταν επέστρεψαν ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά κι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 45′ να ισοφαρίσει με εξ επαφής κεφαλιά του Άκπομ , την οποία μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε κι άλλο, ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 58′ έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ να πλασάρει άουτ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια.

Στο 79′ ο ΠΑΟΚ είχε μία ακόμα μεγάλη στιγμή με τον Σβαμπ να πιάνει κεφαλιά από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα να βρίσκει σε πόδι αμυντικού του Παναθηναϊκού πάνω στη γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός ασχολήθηκε μόνο με την άμυνα και το πως θα περάσει ο χρόνος που απέμεινε. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του τα έδωσε όλα μέχρι το φινάλε κι έχασε ακόμα τρεις καλές ευκαιρίες.

Αρχικά ο Μιτρίτσα δεν βρήκε στόχο σουτ έξω από την περιοχή, ένα λεπτό αργότερα ο Σβαμπ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ και το αποκορύφωμα ήρθε στο 92′. Ο Μπρινιόλι κι οι αμυντικοί του σταμάτησαν κοντινή προβολή του Τσόλακ κι ο Σβαμπ στην εξέλιξη της φάσης είδε την προσπάθειά του να σταματάει στον πεσμένο Μπρινιόλι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βιγιαφάνιες (68' Κουρμπέλης), Πέρεθ, Παλάσιος (93' Σάρλια), Γκατσίνοβιτς (76' Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ, Ιωαννίδης (75' Καρλίτος).

ΠΑΟΚ ( Ραζβάν Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο,  Βιεϊρίνια (46' Σίντκλεϊ ), Αουγκούστο (52' Σβαμπ), Κούρτιτς , Α.Ζίβκοβιτς, Σοάρες (46' Ελ Καντουρί ), Μπίσεσβαρ (62' Μιτρίτσα ), Άκπομ (67' Τσόλακ).

.................................

ΚΟΡΑΚΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ!

96ο λεπττό: Φάση με΄σα στην περιοχή ο μιτρίτσα ανατρέπεται με το χέρι δίνει θέατρο το κοράκι

91ο λεπτό: Νέα μεγάλη φάση με φάση διαρκείας, η μπάλα δεν μπαίνει.

5 λεπτά καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία, με κεφαλιά Σβαμπ, λίγο άουτ

88ο λεπτό: Πολύ καλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα

86ο λεπτό: Καθαρό φάουλ εξω από την περιοχή, τίποτα το κοράκι!

80ο λεπτό: Τεράστια φάση από κόρνερ, κεφαλιά Σβαμπ κόβεται πάνω στη γραμμή.

78ο λεπτό: 2 συνεχόμενα κόρνερ πέρασαν ανεκμετέλευτα.

72ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να πιέσει,λείπει η καλή τελευταία πάσα

66ο λεπτό: Τσόλακ στη θέση Άκπομ

61ο λεπτό: Μιτρίτσα στη θέση Μπίσε

57ο λεπτό: Τεράστια φάση με Μπίσεσβαρ να σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

50ο λεπτό: Σβαμπ στη θέση Ντόουγκλας!

46ο λεπτό: Σίντκλευ και Καντουρί στη θέση Βιειρινια και Σοάρες.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά τον αντίπαλο βγάζοντας 2 φάσεις, δείχντοντας ότι εύκολα μπορεί να πιέσει το βάζελο.

Λήξη ημιχρόνου!

43ο λεπτό: Κεφαλιά Άκπομ μέσα απο την  περιοχή. όχι δυνατη. Καλή φάση!

42ο λεπτό: Καθαρή κάρτα δε δίνει στο Βέλεθ!

34ο λεπτό: Ξεκίνησε το ματς.

Πάμε για επανέναρξη αγώνα από το 33ο λεπτό!

Το απαράδεκτο κοράκι δεν έχει δει ότι ο παίκτης του βάζελου έχει δείξει τα γεννητικά του όργανα στον κόσμο! Καθαρή κόκκινη είναι!

Οι ομάδες ξαναμπήκαν στο γήγπεδο.

45ο λεπτό: Το ματς εδώ και 12 λεπτά έχει διακοπεί!

33ο λεπτό: Το παιχνίδι έγινε σκατά. Πάμε για διακοπή!

32ο λεπτό: 1-0 από ανύπαρκτο πέναλτυ.

30ο λεπτό: Αν είναι δυνατόν δίνει πέναλτυ σε φάση ανύπαρκτη.

29ο λεπτό: Στέλνουν στο βαρ το διαιτητή, δεν καταλαβαίνουμε για ποιο λόγο.

28ο λεπτό: Υποψία φάσης για το βάζελο.

21ο λεπτό: Κάρτα και στο Σοάρες χωρίς να υπάρχει τόσο καθαρή παράβαση.

15ο λεπτό: Τίποτα το ιδιαίτερο στο παιχνίδι.

10ο λεπτό: Νευρικός ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά.

7ο λεπτό: Κάρτα στον Αουγκούστο για διαμαρτυριία.

5ο λεπτό: Παιχνίδι κέντρου.

Έναρξη αγώνα!

Πάμε για έναρξη αγώνα!

Οι ομάδες βγήκαν πάλι για προθέρμανση.

13 λεπτά καθυστέρηση κι ακόμα δεν έχουν μπει οι ομάδες.

Απο βεγγαλικά υπάρχει αποπκυνκτική ατμόσφαιρα, οι ομάδες αποχωρούν από το γήπεδο.

Έναρξη αγώνα

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης. Αναπληρωματικοί: Διούδης, Βαγιαννίδης, Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος, Σάντσες, Κουρμπέλης, Σάρλια, Μαουρίσιο, Βιτάλ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς, Ντόουγκλας, Σοάρες, Ζίβκοβιτς, Άκπομ, Μπίσεσβαρ. Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Βαρέλα, Κουλιεράκης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Μιτρίτσα, Τσόλακ, Ολιβέιρα

....................................

Ξεκίνησε το τελετουργικό της ΕΠΟ με την Ζοζεφίν

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, πρώτα ο Παναθηναϊκός, ακολούθησε ο ΠΑΟΚ

Οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο, με τον κόσμο να τους αποθεώνει ζητώντας το Κύπελλο

Το παρόν δίνει στο ΟΑΚΑ και ο Γιώργος Σαββίδης, συνοδευόμενος από τους σωματοφύλακές του

Ξεκίνησαν προθέρμανση οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων

19:18 Βγήκε για ζέσταμα ο ΠΑΟΚ μέσα σε αποθέωση! Ακολούθησαν οι τυπικά γηπεδούχοι