Ο Βαρέλα που “πλήγωσε” την Ελλάδα και η ξεχωριστή κίνηση (vid)

Η Εθνική Νέων έδωσε μεγάλη μάχη, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 από την Πορτογαλία στην πρεμιέρα της στην Elite Round του 4ο ομίλου για τα προκριματικά του Euro 2024.
Πηγή: paok24.com
Photo Credits: @paok24.com

Αυτός που… “πλήγωσε” τη “γαλανόλευκη”, ήταν ο γιος του Φερνάντο Βαρέλα, Γκουστάβο, που σκόραρε στο 89′, από θέση οφσάιντ, πέρνοντας το… ριμπάουντ μετά από φάουλ εκτός περιοχής κι από απόκρουση του Νικολακούλη, για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη, με τον Πορτογάλο να μην πανηγυρίζει αυτό το τέρμα. Έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι απλά στάθηκε, με τους συμπαίκτες του να τον αγκαλιάζουν, σε μία ιδιαίτερη κίνηση.

Ο Ροντρίγκο Ριμπέιρο ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με κεφαλιά, με τον Αλεξίου να ισοφαρίζει προσωρινά στο 79′, ωστόσο, στο 89ο λεπτό ο Γκουστάβο Βαρέλα “χτύπησε” από στημένη μπάλα και έδωσε τη νίκη στους Πορτογάλους.

Στην τελική φάση προκρίνεται ο πρώτος του κάθε ομίλου και πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα για την Εθνική, ενώ στον όμιλο βρίσκονται επίσης η Δανία και η Σερβία.