Έμεινε ζωντανός στην εκπνοή!

Για το πρώτο παιχνίδι των play offs του Conference League, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 στην Τούμπα με τη Ριέκα ...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο ματς, μετέφερε το παιχνίδι προς την περιοχή της Ριέκα χωρίς όμως να βγάλει επικίνδυνη τελική και στο 17ο λεπτό, χρειάστηκε η μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Τόμετσακ μετά από κόντρα της μπάλας.

Στο 31' ο Σοάρες έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω ενοχλήσεων στον πίσω μηριαίο, για να έρθει στο 33ο λεπτό να κάνει το 0-1 ο Λεπινίτσα με σουτ έξω από την περιοχή, σε μια φάση που η άμυνά μας εκτέθηκε με την αδράνειά της.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο ήταν αργός και με λάθη στην ανάπτυξή του, ενώ επιθετικά δεν είχε καθαρή ευκαιρία, απειλώντας μόνο με μακρινά σουτ!

Στην επανάληψη η ομάδα ανέβασε την πίεση, έκλεισε τη Ριέκα στο 1/3 του γηπέδου και έψαξε την ισοφάριση! Όμως τα σουτ που επιχειρήθηκαν είτε έφευγαν άουτ είτε σταματούσαν στον σταθερό Πρσκαλό!

Ο Δικέφαλος βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στην τελευταία φάση του ματς, όταν στο 93ο λεπτό έγινε το 1-1 με αυτογκόλ του Γκάλεσιτς. Λίγο νωρίτερα οι παίκτες μας ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυντικού, χωρίς ο Γάλλος ρέφερι να δώσει κάτι.

Πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της Κροατίας, σε μια εβδομάδα με την υπόθεση πρόκριση να είναι ανοιχτή...

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Σοάρες (31΄Τέιλορ), Σβαμπ, Κούρτιτς (90' Εσίτι), Ελ Καντουρί (90' Καγκάβα), Μπίσεσβαρ (72' Κούτσιας), Ζίβκοβιτς (72' Μουργκ), Σφιντέρσκι.

Ριέκα: Πρσκαλό, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Τόμετσακ (72' Μπούσνια), Βούκσεβιτς (76' Γκάλεσιτς), Λεπινίτσα, Τσερίν (76' Λίμπερ), Πάβισιτς, Αμπέμ, Αμπάς.

.........................................

93ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 1-1 με αυτογκόλ του Γκάλεσιτς

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Μπήκαν Καγκάβα. Εσίτι και βγήκαν Κούρτιτς, Καντουρί!

20ό λεπτό: Σουτ του Αμπέμ, άουτ

17ο λεπτό: Τρομερή επέμβαση ο Πασχαλάκης σε σουτ του Τόμετσακ μετά από κόντρα της μπάλας

13ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσερίν για κράτημα στον Σβαμπ

8ο λεπτό: Καλό σουτ του Ζίβκοβιτς, άουτ η μπάλα

1ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ μπλόκαρε ο Πρσκαλό

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Σοάρες (31΄Τέιλορ), Σβαμπ, Κούρτιτς (90' Εσίτι), Ελ Καντουρί (90' Καγκάβα), Μπίσεσβαρ (72' Κούτσιας), Ζίβκοβιτς (72' Μουργκ), Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Μιχάι, Ντόουγκλας, Μουργκ, Τέιλορ, Λύρατζης, Καγκάβα, Εσίτι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Κούτσιας, Λάμπρου.

Ριέκα: Πρσκαλό, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Τόμετσακ (72' Μπούσνια), Βούκσεβιτς (76' Γκάλεσιτς), Λεπινίτσα, Τσερίν (76' Λίμπερ), Πάβισιτς, Αμπέμ, Αμπάς. Αναπληρωματικοί: Ζλόμισιτς, Μπράουτ, Γκάλεσιτς, Λίμπερ, Ομπρεγκόν, Βελκόφσκι, Βουκ, Μουντρατζίγια, Μπούσνια

...................................

Ένα πανό με νόημα στα κάγκελα των θυρών 5-6. Θυμίζουμε ότι η 4 θα είναι και σήμερα κλειστή

19:20 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, με τους παίκτες να έχουν κάνει την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

20:12 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες της Ριέκα

20:15 Ξεκίνησαν προθέρμανση οι Πασχαλάκης, Ταλιχμανίδης

20:18 Οι παίκτες της Ριέκα στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε αποδοκιμασίες

20:26 Και οι υπόλοιποι παίκτες του Δικεφάλου στον αγωνιστικό χώρο, με τον κόσμο στις εξέδρες να αυξάνεται όσο περνάει η ώρα