Συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι!

Για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τη Λίνκολν με 2-0 ...

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του κι επικράτησε με 2-0 της Λίνκολν στο γήπεδο της Τούμπας για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Europa Conference League. Η Κοπεγχάγη στο άλλο παιχνίδι κέρδισε με 2-0 τη Σλόβαν οπότε ο Δικέφαλο πήρε την πρόκριση στα νοκ άουτ χωρίς να χρειαστεί να βγουν κομπιουτεράκια στο φινάλε.

Η ομάδα μετά από ένα κακό αγωνιστικό διάστημα με ένα σερί άσχημων αποτελεσμάτων επέστρεψε στις νίκες, πήρε μία σημαντική ευρωπαϊκή πρόκριση και μαζί κέρδισε σε ψυχολογία, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.Όλα βέβαια ξεκίνησαν άσχημα, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να αποχωρεί με ενοχλήσεις από το ζέσταμα και τη θέση του στο αρχικό σχήμα να παίρνει ο Ντόογυκλας Αουγκούστο.Ο ΠΑΟΚ στο αγωνιστικό κομμάτι μπήκε σοβαρός, αποφασισμένος και δεν άφησε περιθώριο στην αντίπαλό του. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σίντκλεϊ στο 17′ άνοιξε το σκορ, με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που είχε με Κούρτιτς και Μουργκ .

Στην επανάληψη ο Α.Ζίβκοβιτς ανέλαβε χρέη δημιουργού, σέρβιρε στον Σβαμπ κι αυτός με απίθανη κεφαλιά έκανε το 2-0 στο 56′ και τελείωσε το παιχνίδι.Ο ρυθμός έπεσε, ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε να κάνει αλλαγές, με τους Σβαμπ και Τέιλορ να αποχωρούν από το παιχνίδι, ο Μπίσεσβαρ έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, η Λίνκολν δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει ουσιαστικά και το 2-0 δεν άλλαξε, με το τελευταίο 20λεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, μετά και το 2-0 της Κοπεγχάγη κόντρα στην Σλόβαν.Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε το αγωνιστικό τμήμα του Δικεφάλου να πανηγυρίζει μία μεγάλης σημασίας πρόκριση και να στρέφει το μυαλό του στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Λαμία για το πρωτάθλημα της Super League Interwetten 2021-22.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης , Τέιλορ (61′ Λύρατζης ), Μιχάι , Κρέσπο , Σίντκλεϊ , Κούρτιτς , Σβαμπ (74′ Τσιγγάρας ), Μουργκ , Αουγκούστο (67′ Μπίσεσβαρ ), Α.Ζίβκοβιτς , Σφιντέρσκι (67′ Άκπομ ).

Λίνκολν: Κόλινγκ, Σέρτζαντ, Ρ. Τσιπόλινα, Λόπες, Τοσκάνο, Ρόναν (72′ Καραλιέρο), Γιαχάγια, Ανιόν, Μπρίτο (78′ Αράιζα), Γκόμεθ, Γουόκερ (65′ Οκράν).

....................................

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Ο Κόλεϊνγκ με το πόδι σταμάτησε τον Μπίσεσβαρ!

88ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ! Από εξαιρετική θέση σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

87ο λεπτό:  Κίτρινη στον Τοσκάνο για μαρκάρισμα στον Λύρατζη

85ο λεπτό: Κιτρινίζεται και ο Λύρατζης για μαρκάρισμα στον Τοσκάνο!

57ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σβαμπ για μαρκάρισμα

56ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 2-0 ο Σβαμπ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς

55ο λεπτό: Τακουνάκι του Σφιντέρσκι, άουτ η μπάλα

Ξεκίνησε η επανάληψη, για να δούμε τι θα δούμε σε αυτό το 45λεπτο

Ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0, την ώρα που με το ίδιο σκορ προηγείται η Κοπεγχάγη της Σλόβαν

44ο λεπτό: Ο Μουργκ από πολύ καλή θέση, δεν κατάλαβε ούτε αυτός τι πήγε να κάνει!!!

35ο λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Κούρτιτς! Μετά από γύρισμα του Τέιλορ, σούταρε από κοντά πάνω σε αντιπαλο

30ό λεπτό: Ο Κόλεϊνγκ σε κόρνερ το σουτ του Ντόουγκλας

29ο λεπτό: Κεφαλιά του Κούρτιτς, άουτ

28ο λεπτό: Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Μουργκ σούταρε αλλα ο τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ

20ό λεπτό: Φάουλ για την Λίνκολν, σε κόρνερ ο Πασχαλάκης το σουτ του Γουόκερ

17ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 1-0 ο ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς (καρφωτή κεφαλιά) μετά από σέντρα του Σίντκλεϊ

Το παιχνίδι ξεκίνησε

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (61' Λύρατζης), Κρέσπο, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (74' Τσιγγάρας), Κούρτιτς, Ντόουγκλας (67' Μπίσεσβαρ), Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (67' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Βαρέλα, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας, Άκπομ

Λίνκολν: Κόλεϊνγκ, Τοσκάνο, Τσιπολίνα, Λόπες, Σέρτζεντ, Ανόν, Γιαχάγια, Ρονάν (72' Καραλέρο), Γουόκερ (65' Οκράν), Γκόμεζ, Μπρίτο (78' Αράιζα). Αναπληρωματικοί: : Γκόλντγουιν, Παουλίνο, Βάισμαν, Αράιζα, Ρόσα, Καραλέρο, Οκράν.

.....................................

20:25 Έφτασαν οι αποστολές των δύο ομάδων στην Τούμπα και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Την ίδια ώρα με το δικό μας παιχνίδι η Σλόβαν αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κοπεγχάγη, σε ματς που μας ενδιαφέρει άμεσα η εξέλιξή του

Η σύνθεση του Δικεφάλου

21:10 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες της Λίνκολν

21:23 Και οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ άρχισαν προθέρμανση, όπως και οι υπόλοιποι παίκτες της Λίνκολν

21:27 Πλέον και οι υπόλοιποι παίκτες του Δικεφάλου βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που από την εξέδρα ακούστηκε το: "Βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα ..."

21:30 Ελάχιστος κόσμος στις κερκίδες αυτή τη στιγμή, σε ένα τόσο σημαντικό ματς για τον ΠΑΟΚ!!!

21:45 Σε εξέλιξη η προθέρμανση οι μισοί θεατές χειροκροτούν, οι υπόλοιποι γιουχάρουν!