Διπλό στη Δανία και κορυφή στον όμιλο!

Για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Κοπεγχάγη με 1-2 ...

Ο Δικέφαλος έχει αποδείξει πολλές φορές πως τα δύσκολα του... πάνε. Ειδικά όταν πρόκειται για δύσκολες έδρες και ευρωπαϊκά παιχνίδια. Η μεγάλη νίκη μέσα στο Πάρκεν Στάντιον έρχεται να προστεθεί σε μία μακρά λίστα που συνεχώς μεγαλώνει.Ο ΠΑΟΚ του Ράζβαν Λουτσέσκου πήγε αποφασισμένος στη Δανία και έφυγε με ένα τρίποντο που τον βάζει σε ρόλο οδηγού στην κούρσα για την πρωτιά του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα νοκ άουτ του UEFA Europa Conference League.

Η φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι δεν ήταν κάποιο γκολ, αλλά μία αποβολή. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Μιτρίτσα βρέθηκε απέναντι από τον Γκραμπαρά, με τον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης να σταματάει την προσπάθεια του Ρουμάνου εξτρέμ με το χέρι εκτός περιοχής και να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα.Λίγο έλειψε ο Μπίσεσβαρ να δώσει άμεσα προβάδισμα στον Δικέφαλο, αλλά ο Γιόνσον έκανε σπουδαία επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του παίκτη του ΠΑΟΚ, με το που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο.Όλο το πρώτο μέρος ουσιαστικά ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ, ο οποίος απέδωσε καρπούς σε δύο περιπτώσεις.Ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα στο 19′ με κεφαλιά του Σίντκλεϊ μετά από εξαιρετική σέντρα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς , ενώ ο Σέρβος ήταν αυτός που στο 38΄έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο, όταν πήρε τη μπάλα από τον Μπίσεσβαρ κι από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή με το δεξί, εκτέλεσε τον Γιόνσον για το 0-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά δεν έχει καλές επιλογές στην τελική ενέργεια, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα... ρέστα τους και κι έκαναν το παιχνίδι «ροντέο», καθώς ο Μπίελ στο 80′ με δυνατό σουτ μείωσε σε 1-2 κι έδωσε δραματικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.Στο 84′ μίλησε η κλάση του Αλέξανδρου Πασχαλάκη . Ο διεθνής τερματοφύλακας απέκρουσε μία δυνατή κεφαλιά του Λεραγκέρ και κράτησε όρθια της ομάδα του.Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη συγκέντρωσή του και μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη που τον έφερε στην κορυφή του ομίλου, έναν βαθμό πάνω από την Κοπεγχάγη, με την Σλόβαν Μπρατισλάβας να υποδέχεται στις 22:00 τη Λίνκολν στο άλλο παιχνίδι της 3η αγωνιστικής.

Κοπεγχάγη (Γιες Θόρουπ): Γκραμπάρα, Άνκερσεν, Κοτσαλάβα, Μπόιλεσεν, Ντικς, Γιοχάνεσον (74′ Λάερτ), Λεράγκερ, Μπόλντουρσον (46′ Σινγκ, 84′ Χόιλουντ), Μπιέλ, Μπόβινγκ (11′ Γιόνσον), Βιντ

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης , Τέιλορ , Μιχάι , Μιχαηλίδης (74′ Βαρέλα ), Σίντκλεϊ , Σβαμπ (65′ Ελ Καντουρί ), Εσίτι , Α.Ζίβκοβιτς , Μπίσεσβαρ (74′ Αουγκούστο ), Μιτρίτσα (87′ Μουργκ ), Σφιντέρσκι (84′ Άκπομ ).

..........................................

Τέλος!!! Τεράστιο διπλό για τον Δικέφαλο! Διπλό που τον βάζει επικεφαλής στον όμιλο!

75ο λεπτό: Βγήκαν Μπίσεσβαρ, Μιχαηλίδης και μπήκαν Ντόουγκλας, Βαρέλα

71ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σφιντέρσκι!

69ο λεπτό: Κίτρινη στον Πασχαλάκη

66ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μιτρίτσα, το σουτ στα σώματα

64ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Σβαμπ

57ο λεπτό: Χαρίζει κίτρινη στον Ντίκς ο Βέλγος

56ο λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς, εύκολα ο Γιόνσον

52ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιοχάνεσον για τράβηγμα της φανέλας του Μιτρίτσα

50ό λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ, ψηλά άουτ!

46ο λεπτό: Σινγκ στη θέση του Μπόλντουρσον

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

42ο λεπτό: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Σβαμπ, εκατοστά άουτ η μπάλα! Έγλειψε το αριστερό παραθυράκι του Γιόνσον η μπάλα

41ο λεπτό: Κίτρινη στον Λεράγκερ για τράβηγμα στον Μπίσεσβαρ.

38ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζίβκοβιτς και 0-2

37ο λεπτό: Άουτ το πλασέ του Μπίσεσβαρ!

34ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσκι σε ανεπανάληπτο τετ α τετ δεν μπόρεσε να σκοράρει! Δε χάνονται αυτά! Έφυγε μόνος μετά τη μεσαία γραμμή και αντί να πλασάρει, πήγε να περάσει τον Γιόνσον

27o λεπτό: Σουτ του Ντικς άουτ, προηγήθηκε λάθος του Ζϊβκοβιτς

22ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαηλίδη

21ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Δικέφαλο! Ο Σφιντέρσκι από καλή θέση σούταρε στα χέρια του Γιόνσον!

19ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζίβκοβιτς σέντραρε κι ο Σίντκλεϊ με κοντινή κεφαλιά, σκόραρε!

13ο λεπτό: Ο Γιόνσον σε κόρνερ το φάουλ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ

12ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για την Κοπεγχάγη! Γιόνσον στη θέση του Μπόβινγκ

8ο λεπτό: Κόκκινη στον Γκραμπάρα που σταμάτησε με το χέρι τον Μιτρίτσα εκτός περιοχής!

5ο λεπτό: Άουτ το σουτ του Ντικς από πλάγια θέση

2ο λεπτό: Σουτ του Βιντ άουτ

1ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Γκραμπάρα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Κοπεγχάγη: Γκραμπάρα, Άνκερσεν, Κοτσαλάβα, Μπόιλεσεν, Ντικς, Γιοχάνεσον (75' Γιέλερτ), Λεράγκερ, Μπόλντουρσον (46' Σινγκ, 84' Χόιλουντ), Μπιέλ, Μπόβινγκ (12' Γιόνσον), Βιντ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης (75' Βαρέλα), Μιχάι, Σίντκλει, Τέιλορ, Εσίτι, Σβαμπ (64' Ελ Καντουρί), Μίτριτσα, Μπίσεσβαρ (75' Ντόουγκλας), Α.Ζίβκοβιτς,  Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Βαρέλα, Λύρατζης, Βιεϊρίνια, Γιαξής, Καντουρί, Μουργκ, Κωνσταντέλιας, Ντόουγκλας, Κούτσιας, Άκπομ.

.......................................

18:10 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των ομάδων

Μπαίνουν σιγά σιγά οι πρώτοι ομαδοί στο γήπεδο

19:05 Ξεκίνησαν ζέσταμα Πασχαλάκης, Ζίβκοβιτς, ακολούθησαν λίγο αργότερα και οι υπόλοιποι παίκτες και των δύο ομάδων

Λίγο νωρίτερα χειροκροτήθηκε από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ (είναι ήδη πάνω από 1.000)! και ο Ζέκα!

19:30 Γεμίζει σιγά σιγά το γήπεδο