Έμεινε στο "Χ" παρότι μπορούσε τη νίκη!

Για τη 2η αγωνιστική της φάση των ομίλων του Conference League, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα...

Όλοι γνώριζαν πως η νίκη θα έδινε πολλά. Γι' αυτό και κατέστρωσαν σχέδιο νίκης. Όλοι όμως γνώριζαν πως δεν υπάρχει εύκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι κι ο άγραφος αυτός νόμος επιβεβαιώθηκε μία ακόμη φορά.Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι. Είχε τον έλεγχο, την κατοχή, κινδύνεψε ελάχιστα, αλλά στην επίθεση βρήκε μόνο ένα γκολ, Στην πρώτη του μάλιστα ευκαιρία και σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα δεν είχε την απαραίτητη ουσία.Ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν είχε δυνατότητα να κάνει εκτεταμένο ροτέισον λόγω των πολλών απουσιών. Οι Μιτρίτσα, Άκπομ κι Εσίτι ήταν οι μοναδικές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στην ΑΕΚ αντί των Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι και Κούρτιτς.

Ο ΠΑΟΚ πήγε την αναμέτρηση εκεί που ήθελε και στο 9′ πήρε το προβάδισμα. Ο Τέιλορ έκανε το σέντρα από δεξία, ο Άκπομ πήρε μόνος του την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή κι έγραψε το 1-0.Η απάντηση των φιλοξενούμενων όμως ήταν άμεση. Ο Χέντι έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή στο 14′, ο Πασχαλάκης έδιωξε, αλλά ο Γκριν στην επαναφορά βρήκε δίχτυα για το 1-1.O ΠΑΟΚ πήγε να πληρώσει τη Σλόβαν με το ίδιο νόμισμα, αλλά το σουτ του Σβαμπ μετά από ατομική ενέργεια δεν βρήκε εστία.Ο Άκπομ είχε μία ακόμα καλή αλλά άστοχη προσπάθεια στο 32′, ενώ ο Πασχαλάκης στην εκπνοή του πρώτου μέρους έκανε μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Ντράζιτς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη κι απείλησε μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά ο Σίντκλεϊ δεν βρήκε δίχτυα.Η Σλόβαν περιορίστηκε σε παθητικό παιχνίδι κι έκανε κυρίως άμυνα και αρκετές καθυστερήσεις, ενώ από την πλευρά του ο Δικέφαλος είχε την κατοχή αλλά του έλειψε το καθαρό μυαλό στις τελικές επιλογές, με τον Μιτρίτσα και τους Βιεϊρίνια και Κωνσταντέλια να σπαταλούν τις σημαντικότερες ευκαιρίες, με τον Πασχαλάκη να κάνει μία ακόμα σπουδαία επέμβαση στο 84′ σε σουτ του Μραζ.Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό και τον Δικέφαλο να διατηρεί τη διαφορά των τριών βαθμών από τη Σλόβαν, αλλά να μένει πίσω δύο πόντους από την Κοπεγχάγη που επικράτησε με 3-1 της Λίνκολν στη Δανία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχαηλίδης, Μιχάι, Σίντκλεϊ (68' Βιεϊρίνια), Σβαμπ (68' Κούρτιτς), Εσίτι, Αουγκούστο (58' Μπίσεσβαρ), Α.Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (74' Κωνσταντέλιας), Άκπομ (74' Σφιντέρσκι)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ, Μπόζικοβ, Κάσια, Μεντβέντεβ (83' Αμπένα), Γκριν (82' Τσάβριτς) Κανκάβα, Ντε Καμπς (33' Άγκμπο), Ντράζιτς (70' Ζμρχάλ), Χέντι, Ντα Σίλβα (70' Μραζ).

................................

Τέλος αγώνα

96ο λεπτό:Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

94ο λεπτό: Μεγάλη φάση με τον Μπίσεσβαρ να μην καταλαβαίνει που ειναι η

89ο λεπτό: Κακές επιλογές από Βιειρινια και Κωνσταντέλια με μακρινά σουτ.

83ο λεπτό: Φάση για τη Σλόβαν μετά από λάθη στο χώρο του κέντρου

80ο λεπτό: Οι παίκτες της Σλόβαν πέφτουν κάτω ο διαιτητής διακόπτει το ματς. Αδικαιολόγητο!

74ο λεπτό: Σουτ του Κούρτις.Μπλοκαρε ο τερματοφύλακας

72o λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει το Μιτρίτα μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος κάνει κάτι σαν σουτ σέντρα. Η μπάλα περνάει χωρίς να την βρει καποιος

68ο λεπτό: Κουρτιτς Βιειρινια μέσα Σιντκλευ Σβαμπ έξω

67ο λεπτό: Ο Μιτρίτα μπαίνει μέσα στην περιοχή παιδεύει την μπάλα και παίρνει και κάρτα.

66ο λεπτό: Κάθετη Μπίσεσβαρ, ο 'Ακπομ δεν μπορεί να βάλει το πόδι του.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

44ο λεπτό: Μεγάλη απόκρουση Πασχαλάκη. Ο Μιχάι κόλλησε και ο επιθετικός σούταρε μέσα από την περιοχή.

42ο λεπτό: Ο διαιτητής αφήνει μαρκαρίσματα των σλοβάκων ατιμώρητα.

40ο λεπτό: Φαάουλ κοντά στην περιοχή πέρασε ανεκμετάλλευτο.

33ο λεπτό: Ο Ακπομ σουτάρει η μπάλα περνάει εκτός

32ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ πιέζει αλλά οι τελικές επιλογές δεν είναι καλές.

26ο λεπτό: Σκληρά μαρκαρίσματα που δεν τιμωρεί ο διαιτητής

21ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ πιέζει τον αντίπαλο

16ο λεπτό: Μεγάλη φάση με το Σβαμπ να μπαίνει μέσα στην περιοχή και το σουτ να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρι

13ο λεπτό: Γκολ για τη σλοβαν. Διπλή φάση ο Πασχαλάκης αποκρούει αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε .

8ο λεπτό:ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!Ασσίστ από τα πλάγια από τον Τέυλορ ο Ακπομ παίρνει την κεφαλιά και Γκολ!

6ο λεπτό: Ωραία κάθετη Ζίβκοβιτς στον Αουγκουστο ο οποίός γυρνά μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε.

2ο λεπτό: Μαρκαρίσματα στο χώρο του κέντρου

Έναρξη Αγώνα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχαηλίδης, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ, Εσίτι, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα, Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Βιεϊρίνια, Τσαούσης, Γιαξής, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας, Σφιντέρσκι.

Σλόβαν: Τσόβαν, Πάουσεκ, Μπόζικοφ, Κάσια, Μεντβέντεφ, Γκριν, Κανκάβα, Ντε Καμπς, Ντράζιτς, Χέντι, Ντα Σίλβα.

......................................

Το pregame της αναμέτρησης

Η σύνθεση της Σλόβαν

... και αυτή του ΠΑΟΚ

21:15 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες και των δύο ομάδων, ακολούθησαν και οι υπόλοιποι παίκτες

Λίγος ο κόσμος για την ώρα στις κερκίδες της Τούμπας

21:20 Οι παίκτες του ΠΑΟΚ και το προπονητικό team πήγαν στην "4" και απόθεσαν λουλούδια στη μνήμη των αδικοχαμένων συνοπαδών στο τραγικό δυστύχημα των Τεμπών (4/10/1999)