Ήττα-αποκλεισμός από την αδιάφορη Ομόνοια

Για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, o ΠΑΟΚ έχασε στην Κύπρο από την Ομόνοια με 2-1...
O Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Ζίβκο Zίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο Σοάρες, Ουαγκέ, Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Τζόλης, Σφιντέρσκι, Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, την ώρα που ο ΠΑΟΚ ψαχνόταν μεσοαμυντικά, με τους παίκτες μας να κάνουν απανωτά λάθη! Μόλις στο 9ο λεπτό, έγινε το 1-0 για την Ομόνοια με τον Κακουλή, σε μια φάση στην οποία κοιμήθηκε η άμυνά μας και το πληρώσαμε! Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να ανεβάζει στροφές, είχε την κατοχή της μπάλας, την ώρα που η επιλογή της Ομόνοιας ήταν να παίξει πίσω από τη σέντρα, έχοντας το νου της στις αντεπιθέσεις! Έτσι στο 22ο λεπτό, το διαγώνιο σουτ του Ζίβκοβιτς, πέρασε άουτ και στο στο 34ο λεπτό, χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Κρέσπο να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει δοκάρι και άουτ. Πέντε λεπτά όμως αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τον Τζόλη. Προηγήθηκε εκπληκτικός Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί και μπαλιά στον Τζόλη που εκτέλεσε τον Φαμπιάνο. Στο 40' υπήρξε ανατροπή του Σφιντέρσκι μέσα στην περιοχή χωρίς ο Πόουσον να δείξει κάτι, Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή να είναι στο 26%-74% και οι τελικές 3-9! Με την έναρξη της επανάληψης ο Γκαρσία πέρασε στο ματς τους Γιαννούλη και Μουργκ να περνάνε στις θέσεις των Ουαγκέ και Σβαμπ, κινήσεις που δεν βοήθησαν! Ο Ελ Καντουρί έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 και στο 50ό λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από λάθος του Κρέσπο, ο Τζιωνή σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Ζίβκοβιτς άλλαξε την μπάλα όσο έπρεπε, γλιτώνοντας –προσωρινά- τα χειρότερα! Η παγωμάρα ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν έγινε το 2-1 για την Ομόνοια με πέναλτι του Γκόμεζ, ένα πέναλτι στο υπέπεσε ο Ελ Καντουρί στην προσπάθειά του να διορθώσει δικό του λάθος! Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα από την ΑΔΙΑΦΟΡΗ βαθμολογικά Ομόνοια και να αποκλείεται από τη συνέχεια της διοργάνωσης!

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος (59' Γκόμεζ), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59' Λέζιακς), Λοΐζου, Τζιωνή, Βίτορ Γκόμες, Κακουλής (20' Σεχού), Σένε (59' Ντούρις).

ΠΑΟΚ: Ζ.Zίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο Σοάρες, Ουαγκέ (46' Γιαννούλης), Τσιγγάρας (78' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Σβαμπ (46' Μουργκ), Τζόλης, Σφιντέρσκι, Α. Ζίβκοβιτς. .......................................Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης Τέλος5 λεπτά οι καθυστερήσεις83ο λεπτό: 2-1 η Ομόνοια με πέναλτι του Γκόμεζ78ο λεπτό: Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Τσιγγάρα που ήταν πολύ καλός 74ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη, χάνει το επόμενο ματς!65ο λεπτό: Κίτρινη και στον Ζίβκοβιτς59ο λεπτό: Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μπαίνουν Ντούρις, Γκόμεζ, Λέζιακς, εις των Σενέ, Κούσουλου Κίχο

56ο λεπτό: Κίτρινη στον Κρέσπο

55ο λεπτό: Σουτ του Μουργκ έχασε την μπάλα ο Φαμπιάνο, αλλά ο Σφιντέρσκι από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει

53ο λεπτό: Κίτρινη στον Μουργκ

50ό λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετα από λάθος του Κρέσπο! Ο Τζιωνή σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Ζίβκοβιτς άλλαξε την μπάλα όσο έπρεπε!

47ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο Ελ Καντουρί μετά από κόρνερ του Ζίβκοβιτς!

Ξεκίνησε η επανάληψη με Γιαννούλη και Μουργκ να περνάνε στο ματς στις θέσεις των Ουαγκέ και Σβαμπ

40ό λεπτό: Ανατροπή του Σφιντέρσκι δεν έδωσε τίποτε ο Πόουσον

39ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Τζόλης και 1-1, σε μια φάση στην οποία κυριολεκτικά χάθηκε η μπάλα!

34ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Κρέσπο να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει δοκάρι και άουτ

30ό λεπτό: Από μία κίτρινη σε Σενέ και Ελ Καντουρί

29ο λεπτό: Σέντρα του Ζίβκοβιτς δεν πρόλαβε ο Τζόλης

25ο λεπτό: Σουτ του Σοάρες άουτ

22ο λεπτό: Καλό σουτ του Ζίβκοβιτς, άουτ η μπάλα

20ό λεπτό: Σεχού στη θέση του Κακουλή, αναγκαστική αλλαγή

9ο λεπτό: 1-0 η Ομόνοια με τον Κακουλή, κοιμήθηκε η άμυνα!

6ο λεπτό: Κόρνερ από τα δεξιά, κεφαλιά ο Σφιντέρσκι αουτ

2ο λεπτό: Μετά από κόρνερ ο Ζίβκοβιτς έχασε την μπάλα, αλλά ο Χούμποτσαν απο πλάγια θέση σούταρε άουτ

To παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια στη σέντρα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος (59' Γκόμεζ), Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59' Λέζιακς), Λοΐζου, Τζιωνή, Βίτορ Γκόμες, Κακουλής (20' Σεχού), Σένε (59' Ντούρις). Αναπληρωματικοί: Παναγή, Κυριακίδης, Σεχού, Παπουλής, Γκόμες, Λέζιακς, Ντουρίς, Παναγιώτου, Τιάγκο, Ασάντε

ΠΑΟΚ: Ζ.Zίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο Σοάρες, Ουαγκέ (46' Γιαννούλης), Τσιγγάρας (78' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Σβαμπ (46' Μουργκ), Τζόλης, Σφιντέρσκι, Α. Ζίβκοβιτς. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Λύρατζης, Εσίτι, Νινούα, Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Βρακάς, Τσόλακ, Κούτσιας