Τεράστια πρόκριση για τον μεγάλο ΠΑΟΚ!

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την Μπενφίκα με 2-1...

Ο ΠΑΟΚ ξόρκισε έναν από τους κακούς του δαίμονες στο γήπεδο της Τούμπας, επικράτησε της πανίσχυρης Μπενφίκα με 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τα Play Offs του UEFA Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Κράσνονταρ σε διπλές αναμετρήσεις με έπαθλο μία θέση στα... αστέρια.

Ένας εξαιρετικός ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια τους Πορτογάλους, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, χτύπησε όταν του δόθηκε η ευκαιρία και κατάφερε να πάρει μία ιστορική πρόκριση, κόντρα σε έναν αντίπαλο που στο παρελθόν τον είχε αποκλείσει και τις τρεις φορές που συναντήθηκαν.

Ο Αμπέλ Φερέιρα εμπιστεύτηκε την ίδια 11άδα με την αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΛ, με τον Χοσέ Κρέσπο να παίρνει θέση στα δεξιά αντί του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ .Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Ζεσούς, αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ. Από το 10′ και μετά οι Πορτογάλοι πήραν τα ηνία του αγώνα, είχαν την κατοχή της μπάλας και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι του Πίζι σε απευθείας φάουλ, με την άμυνα του Δικεφάλoυ και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να στέκονται εξαιρετικά.

Η ομάδα του Φερέιρα αφού άντεξε την πίεση του πρώτου μέρους, στο δεύτερο άρχισε να γίνεται πιο απειλητικοί και να ψάχνει το γκολ. Ο Ζίβκοβιτς σταμάτησε τον Έβερτον σε τετ α τετ στο 57′ σε μία από τις πιο κομβικές φάσεις του αγώνα, για να έρθει στο 65′ ο Γιαννούλης , να κάνει εξαιρετική ενέργεια, να δίνει στον Άκπομ , ο Άγγλος να κάνει το γύρισμα και ο Βερτόνγκεν να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Δικέφαλος μετά το γκολ δεν άλλαξε το πλάνο του και στο 75′ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς , που πέρασε σαν αλλαγή στο παιχνίδι, πλήγωσε την παλιά του ομάδα, πήρε την ασίστ από τον Γιαννούλη και έκανε το 2-0.

Οι Πορτογάλοι πολιόρκησαν την περιοχή του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, ο Ζίβκοβιτς έκανε δύο ακόμα μεγάλες επεμβάσεις, νικήθηκε μόνο στο 94′ από τον Σίλβα και στο φινάλε ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ έχει ένα ακόμα εμπόδιο να ξεπεράσει στο δρόμο για τους ομίλους του Champions League. Η Κράσνονταρ θα είναι ο αντίπαλος του Δικεφάλου στα Play Offs της διοργάνωσης, σε διπλές αναμετρήσεις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Φερέιρα ): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης, Πέλκας (66' Α.Ζίβκοβιτς ), Τζόλης, Άκπομ (70' Σφιντέρσκι ).

Μπενφίκα (Ζεσούς): Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνγκεν, Γκριμάλδο, Βάιγκλ, Πίζι, Τααράμπτ (78' Ράφα), Εβερτον, Πεντρίνιο (65' Νούνιες), Σεφέροβιτς (72' Βινίσιους).

Πηγή: paokfc.gr

..........................................

76ο λεπτό: Σίλβα στη θέση του Τααράμπ

75ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζίβκοβιτς και 2-0, μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Γιαννούλη

72ο λεπτό: Βινίσιους στη θέση του Σεφέροβιτς

70ό λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ

69ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη άουτ

66ο λεπτό: Ζίβκοβιτς στη θέση του Πέλκα

65ο λεπτό: Νούνιες στη θέση του Πεδρίνιο

63ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Γιαννούλης προσπάθησε να κάνει την κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Άκπομ, αλλά π Βερτόνχεν έβαλε το πόδι του και την έστειλε στα δίχτυα

57ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Έβερτον

51ο λεπτό: Παράλληλο γύρισμα του Τζόλη, δεν πρόλαβε κάποιος από τους Πέλκα - Άκπομ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαηλίδη

43ο λεπτό: Κίτρινη στον Αλμέιδα

42ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Πεδρίνιο

35ο λεπτό: Αντεπίθεση των Πορτογάλων, άουτ το σουτ του Πίζι

29ο λεπτό: Δοκάρι το φάουλ του Πίζι!

28ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για χέρι και φάουλ σε καλή θέση για την Μπενφίκα! Αυστηρό

27ο λεπτό: Κεφαλιά του Σεφέροβιτς μετά από σέντρα του Έβερτον, άουτ η μπάλα

26ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε με τις γροθιές το σουτ του Τααράμπ

17ο λεπτό: Σέντρα ο Σβαμπ, κεφαλιά ο Μιχαηλίδης, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος

12ο λεπτό: Ο Βλαχοδήμος προλαβαίνει τον Πέλκα μετά την μπαλιά του Ελ Καντουρί

8ο λεπτό: Σουτ του Σεφέροβιτς δεν ανησύχησε ο Ζίβκοβιτς

4o λεπτό: Γύρισμα του Τζόλη, δεν βρήκαν μπάλα ούτε ο Πέλκας ούτε ο Άκπομ!

1ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα στο 25ο δευτερόλεπτο του ματς

21:00  Ξεκίνησε το ματς με τον ΠΑΟΚ στην σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Κρέσπο, Τζόλης (80' Εσίτι), Πέλκας (65' Ζίβκοβιτς), Ακπόμ (70' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Νινούα, Μιχάι, Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλντο, Πίζι, Τααράμπ (76' Σίλβα), Βέιγκλ, Έβερτον, Πεδρίνιο (66' Νούνιες), Σεφέροβιτς (72' Βινίσιους). Αναπληρωματικοί: Λέιτε, Ζιλμπέρτο, Γκάμπριελ, Ριμπέιρο, Βάλντσμιντ, Ράφα Σίλβα, Βινίσιους

.........................................

19:30 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ, συνοδευόμενη από οπαδούς

19:40 Στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας οι παίκτες του Δικεφάλου για την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

19:44 Και οι Πορτογάλοι στην Τούμπα