Αποκλεισμός με ήττα ντροπή από την Μπάτε!

Για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, o ΠΑΟΚ γνώρισε ταπεινωτική ήττα στην Τούμπα, με 1-3  από την Μπάτε Μπορίσοφ...

Μπροστά σε 13.000 θεατές, ο Δικέφαλος έχασε για 5η (!) φορά στη φάση των ομίλων, σπέρνοντας τη απογοήτευση στον κόσμο που βρέθηκε στην Τούμπα, με την τραγική του εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, απόρροια των επιλογών του Ρουμάνου τεχνικού... Δεν το προχωράμε άλλο, λόγω της καλής πορείας στο πρωτάθλημα, είναι όμως ξεκάθαρο πως κανείς πλέον δεν είναι στο απυρόβλητο!

Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό με ένα μάλλον τυχερό γκολ του Σκάβιτς, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να σταθεί με αξιώσεις στο γήπεδο, καθώς όλες οι προσπάθειες ήταν ημιτελείς, η ομάδα αναλωνόταν σε ένα ανούσιο κράτημα της μπάλας και δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά διαβασμένη άμυνα της Μπάτε! Στο 41ο λεπτό έγινε το 0-2 με πέναλτι του Σίγκνεβιτς και τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 0-3 με τον ίδιο παίκτη σε μια φάση στην οποία η άμυνα απουσίαζε.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τους Άκπομ - Ουάρντα, κινήσεις που έπρεπε να είχαν γίνει πολύ νωρίτερα και στο 59ο λεπτό: ο Πρίγιοβιτς με κοντινό πλασέ μετά από ωραία προσπάθεια του Ζαμπά, μείωσε σε 1-3.  Δύο λεπτά αργότερα ο ρέφερι έδειξε κόκκινη στον Σίγκνεβιτς για χτύπημα στον Κρέσπο, οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν, ο ΠΑΟΚ πίεσε αφόρητα, χωρίς όμως να φτάσει σε κάποιο γκολ!

Συμπερασματικά η ομάδα σε ένα ακόμη ευρωπαϊκό παιχνίδι της φέτος, απογοήτευσε, με τις επιλογές του Λουτσέσκου να προβληματίζουν!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (46' Τόσκα), Κάνιας, Μαουρίσιο, Πέλκας (54' Άκπομ), Λημνιός (46' Ουάρντα), Ζαμπά, Πρίγιοβιτς.

Μπάτε: Σκεμπίρτσκι, Φιλίποβιτς, Ντραγκούν (87' Γιαμπλόνσκι), Ίβανιτς, Σίγκνεβιτς, Σκάβιτς (82' Γκόρντιτσουκ), Ρίος, Στάσεβιτς, Βολκόφ, Μπάγκα, Πολιάκοφ.

................................................

70ό λεπτό: Κεφαλιά του Άκπομ σε κόρνερ ο τερματοφύλακας

65ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο Βαρέλα, με την κοντινή κεφαλιά να περνάει άουτ

61ο λεπτό: Κόκκινη στον Σίγκνεβιτς για χτύπημα στον Κρέσπο

59ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς με κοντινό πλασέ μετα από ωραία προσπάθεια του Ζαμπά

55ο λεπτό: Άκπομ στη θέση του Πέλκα

46ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τους Τόσκα - Ουάρντα να περνάνε στις θέσεις των Βιεϊρίνια - Λημνιό

45ο λεπτό: 0-3 ο Σίγκνεβιτς

43ο λεπτό: Σουτ του Ζαμπά, άουτ

41ο λεπτό: 0-2 με πέναλτι του Σίγκνεβιτς και κίτρινη στον Μάτος

40ό λεπτό: Εξαιρετικό σουτ του Βιεϊρίνια, άουτ η μπάλα!

36ο λεπτό: Κιτρινη στον Βιεϊρίνια

30ό λεπτό: Ευκαιρία για την Μπάτε με τον Στάσεβιτς, στο ξεκίνημα της φασης υπάρχει οφ σάιντ που δε δόθηκε

26ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπάγκα για φάουλ στον Μαουρισιο

18ο λεπτό: Κατα λάθος γκολ για την Μπάτε, αλλά 0-1 με τον Σκάβιτς

16ο λεπτό: Σουτ του Ίβανιτς άουτ

8ο λεπτό: Κεφαλιά του Βαρέλα μετά από κόρνερ του Πέλκα, άουτ η μπάλα, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

2ο λεπτό: Ο Πέλκας από πλάγια θέση πλάσαρε, ο Σκεμπίρτσκι απέκρουσε!