Ισόπαλος στο φιλικό με την ΑΖ Άλκμααρ ...

Το τρίτο φιλικό της προετοιμασίας του έδωσε στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ και αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με την ΑΖ Άλκμααρ ...

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς καθαρό επιθετικό, καθώς ο Ολιβέιρα προφυλάχτηκε μετά από χτύπημα που δέχθηκε στην προπόνηση κι ο Τσόλακ είναι στην Αγγλία για να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του στους Ρέιντζερς. Εκτός κι ο Ομάρ Ελ Καντουρί με πρόβλημα τραυματισμού, απών κι ο Αντρέ Ρικάρντό, που ακολούθησε πρόγραμμα αποφόρτισης.Οι επιλογές του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν περιορισμένες. Ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς , Γιάννη Κωνσταντέλια και Μάριο Τσαούση για την τριπλέτα της επίθεσης και δικαιώθηκε.Στο 5′ ο Σέρβος με ατομική ενέργεια και προβολή έκανε το 0-1, ενώ στο 13′ ο Κάργας με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κωνσταντέλια έκανε το 0-2.Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε τις δύο πρώτες ευκαιρίες του, πήρε το προβάδισμα και έκανε σωστή διαχείριση. Οι Ολλανδοί από την πλευρά τους πίεσαν ψηλά, προσπάθησαν να κλέψουν μπάλες και το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο μέρος.Στο 27′ η Άλκμααρ μπήκε στο παιχνίδι με τον Παυλίδη να σκοράρει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με το 1-2 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Λουτσέσκου έριξε στη μάχη τον Βιεϊρίνια για πρώτη φορά φέτος, ενώ στο 60′ πέρασε στο παιχνίδι και τον Γιάσμιν Κούρτιτς . Το τέμπο του αγώνα ήταν καλό και στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα παρά τις πολλές αλλαγές και να φτιάχνει προϋποθέσεις για ευκαιρίες.Γκολ όμως βρήκε μόνο η Άλκμααρ, η οποία με τον Γκρίφιθ στο 72′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.Το τεχνικό επιτελείο του Δικεφάλου έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, οι παίκτες πήραν λεπτά στα πόδια τους κι η προετοιμασία συνεχίζεται στην Ολλανδία.Το τελευταίο φιλικό είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (09.07) στις 17:00 κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης, παιχνίδι που θα διεξαχθεί αυστηρά κεκλεισμένων των θυρών.

Οι συνθέσεις του Δικεφάλου:

Α Μέρος – Κοτάρσκι , Λύρατζης , Κάργας , Μιχάι , Ράφα , Τσιγγάρας , Σβαμπ , Φιλίπε Σοάρες , Κωνσταντέλιας , Α.Ζίβκοβιτς , Τσαούσης .

Β Μέρος – Ζίβκοβιτς , Σάστρε , Κάργας (60′ Κουλιεράκης), Ίνγκασον , Βιεϊρίνια , Φιλίπε Σοάρες (60′ Κούρτιτς ), Ντόουγκλας , Ντάντας , Κουαλιάτα , Λάμπρου , Τζίμας.

...............................

86ο λεπτό: Την τελευταία στιγμή ανακόπηκε σε κόρνερ η προσπάθεια του Γκρίφιτ

72ο λεπτό: 2-2 η Άλκμααρ με τον Γκρίφιτ

65ο λεπτό: Σε κόρνερ το σουτ του Κούρτιτς, κόντραρε σε αντίπαλο, χωρίς συνέχεια η φάση

62ο λεπτό: Κουλιεράκης στη θέση του Κάργα και Κούρτιτς αντί του Σοάρες

51ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Γκρίφιτ

45ο λεπτό: Κεφαλιά του Παυλίδη, η μπάλα άουτ

Ξεκίνησαν ζέσταμα σε διπλανό γήπεδο όσοι θα παίξουν στο δεύτερο ημίχρονο

34ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σοάρες να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Βάινταλ μπλόκαρε

27ο λεπτό: 1-2 η Άλκμααρ με τον Παυλίδη

18ο λεπτό: Ο Ντε Βιντ από κοντά πλάσαρε πάνω στον Κοτάρσκι

13ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κάργας με δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ του Κωνσταντέλια.  Ίσως στο γκολ να είχε συμμετοχή ο Μιχάι, ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του Κάργα

5ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζίβκοβιτς με ατομική προσπάθεια ανοίγει το σκορ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ολλανδούς στη σέντρα ...

ΑΖ Άλκμααρ (α' ημίχρονο): Βάινταλ, φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμάινερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, Ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης.

ΑΖ Άλκμααρ (β' ημίχρονο): Βερούλστ, Μίντζο, Βίτρι, Μπαράσιο, Ντούιν, Λάντο, Ράιντερς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιτ, Σάουντεν

ΠΑΟΚ (α' ημίχρονο): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Μιχάι, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Φιλίπε Σοάρες, Τσαούσης, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς

ΠΑΟΚ (β' ημίχρονο): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κάργας (62' Κουλιεράκης), Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες (62' Κούρτιτς), Ντάντας, Τζίμας, Κουαλιάτα, Λάμπρου