Πρωταθλητές για 4η σερί χρονιά!

Για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών των ομάδων Κ19 της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την αντίστοιχη του Άρη με 0-1 και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια...

Το ερχόμενο Σάββατο κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Σουρωτή οι νεαροί παίκτες του Δικεφάλου θα παλέψουν για να πάρουν έναν ακόμα τίτλο αήττητοι.

Το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Super League Κ19 2020-21 ήταν ένα πραγματικό... ντέρμπι. Άρης και ΠΑΟΚ πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις στο Δημοτικό Στάδιο της Πυλαίας, με τον Δικέφαλο στο φινάλε να είναι αυτός που πανηγύρισε.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, αλλά χωρίς πολλές φάσεις. Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του αγώνα με τον Γκορτεζιάνι, ο οποίος ήταν αυτός που τελικά έδωσε τη λύση με έξοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Γρόσδη στο 39′.

Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει αλλά ο Μπαλωμένος ήταν εκεί όταν χρειάστηκε και το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Το τελικό σφύριγμα έδωσε το σύνθημα για να ξεκινήσει το... πάρτι τίτλου. Η Κ19 του Δικεφάλου κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο, τον τέταρτο στη σειρά και το μοναδικό διακύβευμα πλέον είναι αν θα καταφέρει την τελευταία αγωνιστική να μείνει αήττητη για μία ακόμα σεζόν.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Τασιούρας, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Καραμπέρης, Σμυρλής (60′ Σπυράκος), Κουτεντάκης (93′ Μανωλιούδης), Γκορντεζιάνι, Γρόσδης (65 Τσίκος), Κούτσιας

.................................

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Ο Μπαλωμένος και πάλι σταμάτησε προσπάθεια των γηπεδούχων, του Ασλανίδη αυτή τη φορά

89ο λεπτό: Κίτρινη στον Μποαλωμένο για καθυστέρηση

87ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσίκο

Στο ίδιο λεπτό και πάλι ο Μπαλωμένος απέκρουσε το σουτ του Αλτιντζή. Πιέζουν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά

85ο λεπτό: Ο Μπαλωμένος σταμάτησε το σουτ του Τζίμα

84ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα και στον Βασιλόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα.

77ο λεπτό: Κίτρινη στον Αλτιντζή (μπήκε σαν αλλαγή νωρίτερα) για θέατρο. Η 3η για τους γηπεδούχους

42ο λεπτό: Εύκολα ο Μπαλωμένος το αδύναμο σουτ του Σπαρτιάτη

40ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-1 ο ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Γκορτεζιάνι!

32ο λεπτό: Το εκτέλεσε ο Κουλιεράκης, μπλόκαρε ο Παρίσης

31o λεπτό: Κίτρινη στον Σαλιάρη και φάουλ για τον ΠΑΟΚ

27ο λεπτό: Ο Κούτσιας προσπάθησε να κρεμάσει τον Παρίση, άουτ η μπάλα

27ο λεπτό: Κεφαλιά του Σαλιάρη, μπλόκαρε ο Μπαλωμένος

23ο λεπτό: Στα μισά του ημιχρόνου, παραμένει το 0-0. Σύντομο cooling break για τις δύο ομάδες

20ό λεπτό: Ο Μπαλωμένος μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Σάιμπερτ

2ο λεπτό: Το σουτ του Γκορτεζιάνι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παρίση

16:58 Το παιχνίδι ξεκίνησε

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Τασιούρας, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Τσοπούρογλου, Καραμπέρης, Γρόσδης (68' Τσίκος), Κουτεντάκης, Κούτσιας, Σμυρλής (61' Σπυράκος), Γκορτεζιάνι