Νέο τρίποντο για την Κ19 ...

Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ19 του ΠΑΟΚ κέρδισε την αντίστοιχη του Βόλου ΝΠΣ με 2-0 ...

Οι Πάμπλο Γκαρσία και Μίροσλαβ Σνάουτσνερ παρέταξαν την ομάδα τους με αρκετές αλλαγές, με τους Ντάικο και Αβεντισιάν στην άμυνα, τον Σαλαμούρα στο κέντρο και τριπλέτα στην επίθεση με τους Τζόλη, Γκορτεζιάνι και Πανίδη, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στην αναμέτρηση και πίεσε για το γκολ, με καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά χωρίς καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια. Η λύση ήρθε στο 28′ όταν ο Καλουτσικίδης μπήκε στην περιοχή, τελείωσε τη φάση, η μπάλα βρήκε δοκάρι και ο Πανίδης στην επαναφορά με προβολή έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά και στην επανάληψη και είχε κάποιες καλές στιγμές. Στο 56′ ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες και κάπου εκεί το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του. Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν στα καρέ τους, ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, παρά την πίεση και στα φινάλε φρόντισε να διαφυλάξει το σκορ και να κρατήσει δυνάμεις ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η ωραιότερη φάση του αγώνα, με τον Κούτσια να φεύγει από δεξιά να φτάνει στην περιοχή και να εκτελεί με άψογο τελείωμα για το τελικό 2-0.

H σύνθεση του Δικεφάλου:

Μπαλωμένος, Καλουτσικίδης, Μιχαηλίδης, Ντάικο, Αβεντισιάν, Γιαξής, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας, Τζόλης (84′ Πουρναράς), Πανίδης (71′ Κούτσιας), Γκορτεζιάνι (63′ Γρόσδης).

..........................................

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 2-0 ο Κούτσιας!

91o λεπτό: Κίτρινη στον Πουρναρά

78ο λεπτό: Πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε τράβηγμα της φανέλας του Γκορτεζιάνι, δε δόθηκε!

77o λεπτό: Σουτ του Γκορτεζιάνι άουτ!

73ο λεπτό: Κούτσιας στη θέση του Πανίδη

61ο λεπτό: Φάουλ εκτέλεσε ο Τζόλης, άουτ η μπάλα!

59ο λεπτό: Σουτ του Σαλαμούρα από καλή θέση και πάλι άουτ η μπάλα!

55ο λεπτό: Απευθείας κόκκινη στον Στεργιόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Σαλαμούρη, πολύ σωστή η απόφαση!

53ο λεπτό: Σουτ του Σαλαμούρα άουτ

52ο λεπτό: Ο Μπαλωμένος μπλόκαρε το σουτ του Θεοπδωρίδη, 1η τελική του Βόλου στο ματς

Ημίχρονο με την κατοχή στο 84-16, οι τελικές 6-0 και ο ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Λογαρά για κράτημα στον Γιαξή

36ο λεπτό: Κίτρινη στιν Τσιγγάρα για θέατρο

32ο λεπτό: Αδικαιολόγητη κίτρινη στον Μιχαηλίδη που κλώτσησε μακριά τη μπάλα

30ό λεπτό: Κίτρινη στον Πανταζέλο για φάουλ στον Σαλαμούρα

28ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 1-0 ο ΠΑΟΚ με κοντινή προβολή του Πανίδη, μετά από σουτ του Καλουτσικίδη στο δοκάρι!

25ο λεπτό: Παραμένει το 0-0 στη Σουρωτή

21ο λεπτό: Οριακό οφ σάιντ ο Γκορτεζιάνι, ακυρώθηκε το γκολ που σημείωσε

17ο λεπτό: 71-29 η κατοχή ως τώρα

15ο λεπτό: Ο Χαλκίδης με προβολή σταμάτησε το σουτ του Πανίδη μετά από πολύ καλή μπαλιά του Τσιγγάρα!

Με αμυντικούς προσανατολισμούς οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης

7o λεπτό: Καλή προσπάθεια του ΠΑΟΚ με τον Γκορτεζιάνι να πιάνει το γυριστό από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Βόλο στη σέντρα ...

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Ντάικο, Μιχαηλίδης, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Αβεντισιάν, Γκορτεζιάνι, Γιαξής, Πανίδης, Σαλαμούρας, Τζιόλης. Αναπληρωματικοί:  Ταλιχμανίδης, Γρόσδης, Πουρναράς, Θεοχαρίδης, Τσοπούρογλου, Κούτσιας, Πιπιλιάρης

Βόλος ΝΠΣ: Κραβαρίτης, Μπόλης, Στεργιόπουλος, Χαλκίδης, Ρακής, Λογαράς, Κατσαγεωργίου, Δεληγιαννίδης, Μπάλλας, Θεοδωρίδης, Πανταζέλος. Αναπληρωματικοί: Μυλωνάς, Παρασχούδης, Μόλλα, Ναθαναηλίδης, Βλιώρας, Αντωνούλης, Αγερώτης