Facts & Figures για το ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης

Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης της 8ης αγωνιστικής της Super League Interwetten 2021-22 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο της Τούμπας. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα και την προϊστορία του Δικεφάλου κόντρα στην αθηναϊκή ομάδα.

Μετά από τρεις επισκέψεις στην Τούμπα, στις οποίες ο Απόλλων Σμύρνης είχε ηττηθεί χωρίς να σημειώσει γκολ, κατάφερε να πάρει ισοπαλία 2-2 στις 7 Φεβρουαρίου 2021. Οι δύο νίκες του ΠΑΟΚ ήταν για το πρωτάθλημα κι η μια για το Κύπελλο Ελλάδας. Το 2017-18 οι Μακ (27'), Πρίγιοβιτς (90') είχαν σημειώσει τα γκολ για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Κονέ (45') με αυτογκόλ είχε συμβάλλει στο τελικό σκορ.
Η προηγούμενη φορά που είχε σκόραρε η Ελαφρά Ταξιαρχία στην Θεσσαλονίκη ήταν στις 4 Απριλίου 2001 σε αγώνα Κυπέλλου, ο οποίος ολοκληρώθηκε με σκορ 5-2 υπέρ του ΠΑΟΚ.
Το τελευταίο τέρμα για αναμέτρηση πρωταθλήματος ήταν στις 16 Ιανουαρίου 2000 στην ισοπαλία με 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Τούμπα. Ο Βρύζας είχε ανοίξει το σκορ στο 58ο λεπτό και ο Φορτούζι ισοφάρισε για τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις.
Το 0-0 στις 8 Δεκεμβρίου 2013 είναι η τελευταία φορά που δεν ηττήθηκε η ομάδα της Ριζούπολης στην Θεσσαλονίκη.
Συνολικά έχουν διεξαχθεί 41 αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ ως γηπεδούχο σε επίπεδο Α' Εθνικής. Τα 30 από αυτά έχουν τελειώσει με νίκη του Δικεφάλου, ο Απόλλων έχει επικρατήσει σε 2 αναμετρήσεις, ενώ 9 έχουν τελειώσει ισόπαλα. Ο ΠΑΟΚ εκτός από την Τούμπα έχει χρησιμοποιήσει ως έδρα το Καυτατζογλειο, το Χαρίλαου και τον Βόλο σε αγώνες με τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Το 3-0 είναι το δημοφιλέστερο σκορ στις νίκες του ΠΑΟΚ εντός έδρας, με εννιά παρουσίες, ενώ ακολουθεί με επτά εμφανίσεις το 2-0. Τέσσερις φορές υπάρχει το 2-1, τρεις το 1-0, από δύο το 3-2 και 3-1, ενώ από μια παρουσία έχουν το 4-0, 5-0 και 4-1.
Οι ισοπαλίες είναι συνήθως με γκολ, με τις πέντε να είναι με 1-1 και μόλις τις τρεις με 0-0. Για πρώτη φορά την περσινή περίοδο, σημειώθηκε ισοπαλία με σκορ 2-2.
Ο ΠΑΟΚ πριν το 2-2 της περσινής σεζόν μετρούσε τέσσερις διαδοχικές νίκες εντός και εκτός έδρας επί του Απόλλωνα, ενώ πριν από αυτές υπήρξαν και δύο ισοπαλίες.
Η τελευταία νίκη του Απόλλωνα με τον ΠΑΟΚ είναι ως γηπεδούχος στις 10 Μαΐου 1995 με 2-1 για το πρωτάθλημα, ενώ για το Κύπελλο Ελλάδας είναι πιο πρόσφατη, στις 13 Μαρτίου 1996 με 3-1 στην Τούμπα.