Επιτέλους νίκη για την ομάδα μπάσκετ!

Για την 1η αγωνιστική του τρίτου γύρου (play outs) της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 87-63 τον ελλιπή Απόλλων Πατρών ...
Photo Credits: @ertflix.gr

Οι φιλοξενούμενοι -παρά τις σημαντικές ελλείψεις τους- μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και παίρνοντας σκορ κυρίως από την περιφέρεια βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 11-17, έχοντας ζεστούς τους Μπράουν και Μπόλντιν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 23-26 με τον ΜακΝίς να είναι αυτός που σκόραρε τους τελευταίους τέσσερις πόντους μας με καρφώματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Μίχαλακ και Φρίντρικσον να κρατάνε τον ΠΑΟΚ προηγούμενο στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 37-37 λίγο αργότερα με τον Μπλόντιν. Με τρίποντο του Άλστον γράφτηκε το 40-37, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 44-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο που ... παραδοσιακά είναι το χειρότερό μας φέτος, ο ΠΑΟΚ κόλλησε επιθετικά, οι παίκτες του Απόλλωνα το εκμεταλλεύτηκαν, πήραν προβάδισμα με 50-54 και κάπου εκεί ο Τσιακμάς και ο Μίχαλακ έδωσαν λύσεις, σκοράροντας σημαντικά καλάθια!

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Πατρινή ομάδα κατέρρευσε κάνοντας το έργο των παικτών μας πολύ εύκολο. Το επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ είναι με το Λαύριο εκτός έδρας...

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63

ΠΑΟΚ: Σχίζας 9 (2), Τσαϊρέλης 2, Φρίντρικσον 10, Αρσενόπουλος 4, Άλστον 9 (1), Τάουνς 4, ΜακΝίς 11, Τσιακμάς 13 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Ουίλιαμς, Σωτηρίου 1, Μίχαλακ 17 (3).

Απόλλων Πατρών: Μπλοντίν 24 (2), Βησσαρίου 3 (1), Όσμπορν 12 (2), Σαλούστρος 5 (1), Μπράουν 12, Καφέζάς 4, Γκιουζέλης 3 (1), Κογιώνης, Βαλκανάς.