Δε βλεπόταν στο 3ο δεκάλεπτο και ... ήττα!

Για την 20ή αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας με 95-79 από τον Κολοσσό Ρόδου ...
Photo Credits: @esake.gr website

Με επιμέρους σκορ 50-32 στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός H Hotels Collection επικράτησε με 95-79 στην Ρόδο του ΠΑΟΚ mateco και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο του στο Top 6 της επόμενης φάσης της Stoiximan Basket League καλύπτοντας την διαφορά των 12 πόντων που είχε ηττηθεί στην Θεσσαλονίκη στον πρώτο γύρο.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν η τρίτη περίοδος, καθώς μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα του «Δικέφαλου του Βορρά», οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο.

Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 22-2 με 8 πόντους του Τάιλερ Πόλεϊ στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου ο Κολοσσός H Hotels Collection ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων (67-49).

Αργότερα έφτασαν και το +19 (73-54) με 2’ και 12’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ντάνιελ Ουτόμι και μια βολή του Άντριου Γκάουντλοκ.

Ο ΠΑΟΚ mateco σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με σερί 9-0 με 6 πόντους του Έλβαρ Φρίντρικσον κατέβασε την διαφορά στους 11 (82-71), 7’ και 26’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά στους 10 (85-75) με 5’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του ματς, αλλά ο Κολοσσός απάντησε με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Γκάουντλοκ και μια βολή του Σίμι Σίτου ανέβασαν την διαφορά στους 16 (91-75) με 3’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και μάλιστα κάλυψαν την διαφορά της ήττας τους στο ματς του πρώτου γύρου.

Κορυφαίοι του Κολοσσού H Hotels Collection ήταν ο Γκάουντλοκ με 24 πόντους με 3/5 τρίποντα και 4 ασίστ, ο Πόλεϊ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 16 πόντους εκ των οποίων οι 4 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Ο Φρίντρικσον με 20 πόντους και 5 ασίστ προσπάθησε περισσότερο από τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Πηγή κειμένου: esake.gr

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-64, 95-79.

Κολοσσός: Ουτόμι 13 (2), Κολοβέρος 8, Σίτου 3, Πόλεϊ 15 (1), Περράντες 13 (1),  Γκάνουντλοκ 24 (3), Μπραΐκοβιτς 16, Πετρόπουλος,  Μπιλλής 3 (1), Καμαριανός, Παπαδάκης.

ΠΑΟΚ: Τάουνς 8, ΜακΝις 11, Σχίζας 2, Φρίντρικσον 20 (2), Μαργαρίτης 11 (1),  Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 3, Ουίλιαμς 11 (1), Αρσενόπουλος, Σωτηρίου. Άλστον 6, Μίχαλακ 7 (1).