Ανταγωνιστικός για 25 λεπτά...

Για το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό με 83-65 ...

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε 11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι γηπεδούχοι με δύο μεγάλα σερί, άλλαξαν την εικόνα και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη σειρά.

Κορυφαίοι σκόρερς για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 15 πόντους και ο Τζέιλεν Ράιλι με 12.

Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο περιφερειακό σουτ και έχοντας ευστοχία έξω από τα 6,75μ. κατάφερε να πάρει προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου τετραλέπτου, οι παίκτες μας προηγήθηκαν με 11-5 και ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου, έκλεισαν το δεκάλεπτο με 19-17.

Η ίδια εικόνα στον αγώνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να προσπεράσει στο σκορ αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει πάντα απαντήσεις, ιδιαίτερα από το τρίποντο, που τον διατηρούσαν σε θέση οδηγού στο σκορ. Οι παίκτες του Δικεφάλου ευστόχησαν σε άλλα έξι τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, έχοντας συνολικά 11 στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης (11/21), με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα στο σκορ, με 45-42.

Η εικόνα του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στην άμυνά του, άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την αμυντική τους παρουσία και κατάφεραν «χτυπώντας» στο transition να ανοίξουν τον ρυθμό και να βρουν τα καλάθια που χρειάζονταν.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε κοντά στο σκορ (54-52) μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός με τον Βεζένκοφ και τον Γουόκαπ έτρεξε σερί 9-0 ως το φινάλε της τρίτης περιόδου για το 63-52. Με ένα νέο σερί, 14-0, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετατρέψουν το 65-58 σε 79-58 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 83-65.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης: 19-4 οι βολές, οι τελευταίες τρεις δόθηκαν υπέρ μας προς το τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 7 (1), Λούντζης 10, Φαλ 4, Βεζένκοφ 21 (1), Παπανικολάου 4, Λαρεντζάκης 16 (2), Πάπας, Μπολονμπόι 2, Πήτερς 13 (3), Μπλακ, Μακίσιτς 6 (1), Αμποσί

ΠΑΟΚ: Φράνκε 7 (1), Ράιλι 12 (3), Μαργαρίτης 5 (1), Σαλούστρος 2, Ρένφρο 1, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 9 (3), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 15 (3), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης, Πόλεϊ 7 (1)