Μεγάλο διπλό στη Γαλλία και πρόκριση!

Για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στη Γαλλία την Ντιζόν με 69-74...

Αυτός είναι ο ΠΑΟΚ! Παρά τα προβλήματα που υπήρχαν πριν από το παιχνίδι, αλλά και όσα παρουσιάστηκαν στη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco δεν λύγισε μέσα στη Γαλλία και πέτυχε μία τεράστιας σημασία νίκη με 69-74 επί της JDA Dijon, με την οποία κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλό του και πήρε την πρόκριση για τα Play-In του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ mateco που ταξίδεψε με 11 παίκτες στη Γαλλία, είχε άρρωστο τον Sibert κι έχασε στη διάρκεια του αγώνα με διάστρεμμα τον Renfro (που έτσι κι αλλιώς αγωνίστηκε καταβεβλημένος από ίωση), πήρε μία σπουδαία νίκη, δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Και με τη νίκη του αυτή, όρισε μόνος του την τύχη του, ενώ την ίδια στιγμή ο Dinamo Sassari περνούσε με εκτός έδρας νίκη επί της Unicaja! Νίκη και πρόκριση πανηγυρίστηκαν με έντονο τρόπο από όλα τα μέλη της ομάδας και τους εκπληκτικούς φιλάθλους του ΠΑΟΚ, που δημιούργησαν μία φοβερή ατμόσφαιρα στο Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy.

Αν και ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 14-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Oι γηπεδούχοι με τον Ware να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να εκμεταλλεύεται την απουσία του Renfro γύρισαν το ματς.

Η Dijon προηγήθηκε 40-28 στο ημίχρονο και στο καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ,mateco που οδήγησε στο 44-38, απάντησαν με ένα σερί 10-0 και δημιούργησαν διαφορά 16 πόντων (54-38).

Ο ΠΑΟΚ mateco πρόλαβε να ρίξει τη διαφορά στους 8 (54-46) στη λήξη της τρίτης περιόδου και έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση και την ανατροπή που έφερε τη νίκη στην τέταρτη περίοδο. Hands και Riley πέτυχαν μεγάλα καλάθια, ο Polley βοήθησε σε άμυνα και επίθεση, ο Σλαφτσάκης βγήκε μπροστά και με εκπληκτικές άμυνες είχε ουσιαστική συμμετοχή στο να δεχτεί ο ΠΑΟΚ mateco μόλις 15 πόντους στην τελευταία περίοδο και 69 σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Την ίδια στιγμή το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 15-28 και ο ΠΑΟΚ mateco που πήρε πολλές λύσεις στην επίθεση και από τον Franke, πήρε και το προβάδισμα (58-63) και δεν άφησε το παιχνίδι να του ξεφύγει. Ο Hands με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (62-69), το οποίο διατήρησε με νέα βόμβα από τα 6,75 ο Riley για το 65-72 και η νίκη έμεινε σε ασπρόμαυρα χέρια! Μαζί και η πρόκριση στα Play-In!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74

JDA DIJON: McDuffie 8 (2), Rousselle 12, Simon 9 (1), Ducote 2, Holston 3 (1), Hrovat 7 (1), Ware 23, Gauthier, Brembly 5 (1), Vincennes.

ΠΑΟΚ mateco: Franke 16 (3), Riley 17 (3), Τσιακμάς 3 (1), Hands 17 (3), Μαργαρίτης 8 (1), Polley 9 (1), Σλαφτσάκης 2, Sibert , Καμπερίδης, Σαλούστρος, Renfro 2

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Πηγή κειμένου: paokbc.gr

.......................................

Τέλος! Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που μας ενδιέφερε, Μάλαγα - Σάσαρι 82-92, νίκη χωρίς αντίκρισμα για τους Ιταλούς