Επιστροφή στις νίκες!

Στις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 81-76 του Απόλλων Πάτρας Oscar σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο PAOK Sports Arena για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη, αλλά έχασε τον Γιώργο Καμπερίδη, που ήταν εξαιρετικός στα μόλις 5 λεπτά που πρόλαβε να αγωνιστεί και προτού αποχωρήσει από το ματς λόγω τραυματισμού. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο 23χρονος φόργουορντ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και με 10 πόντους πριν συμπληρωθεί το 5ο λεπτό, έδωσε προβάδισμα 19-15 στον ΠΑΟΚ mateco. Η απουσία του στοίχισε, αλλά η ομάδα βρήκε σταδιακά τρόπο να καλύψει το κενό του. Παρά το γεγονός ότι με καλάθι του Τολιόπουλου η διαφορά έφτασε και στους 8 (23-15 στο 8ο λεπτό), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν στον πόντο (23-22) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα. Ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (31-32), o ΠΑΟΚ mateco βρήκε ρυθμό στα τελευταία λεπτά, πήρε ξανά το προβάδισμα και με τρίποντο του Τολιόπουλου στη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 7 (45-38). Έχοντας πλέον την κυριαρχία στο παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από Rivers, Greene και Τολιόπουλο, ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (64-56) και στο ξεκίνημα της τέταρτης, με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Rivers προηγήθηκε με 10 (66-56).

Με τρίποντο του Τολιόπουλου ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 74-65, αλλά ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (74-72) στο 36ο λεπτό. Ο Τολιόπουλος είχε και πάλι την λύση και με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (77-72), δίνοντας ουσιαστικά στον ΠΑΟΚ mateco τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στα επιτυχημένα αποτελέσματα μετά από 4 συνεχόμενες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

ΠΑΟΚ: Ρίβερς 11, Λι 4, Γκριν 12, Χριστοδούλου, Λοβ 7, Καμαριανός 2, Ντι Λέο 2, Μάντζαρης 8, Καμπερίδης 10, Τολιόπουλος 15, Γιάνκοβιτς 5, Ρένφρο 5

Απόλλων Πάτρας: Μπόγρης 5, Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 14, Διαμαντάκος 6, Ζούμπος, Σίμονς 15, Δίπλαρος, Μακλάφιν, Μακλίν 15, Ντέιβις 11, Μήτρου Λονγκ 10