Λύγισε στο 4ο δεκάλεπτο ...

Για το πρώτο παιχνίδι των play offs της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την ΑΕΚ με 102-89...

Για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα, για 34 λεπτά για την ακρίβεια ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι και διεκδικούσε τη νίκη, ένα νεκρό διάστημα ωστόσο, τρία συνεχόμενα τρίποντα του Macon και το σερί 14-0 που έκανε η ΑΕΚ, έκριναν τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 102-89, η ΑΕΚ έκανε το 1-0 και η σειρά πλέον μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη, την Πέμπτη το βράδυ (13/5, 20:00).

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι ο Love είχε ήδη 3 φάουλ από το 4ο λεπτό, προηγήθηκε 15-22 στο 8' και με 19-25 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Beech, ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά (21-28), προηγήθηκε 25-32 στο 12', αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και προηγήθηκε για πρώτη φορά (37-36) και ξέφυγε ακόμη και με 8 πόντους (52-44) λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου (52-46).

O Griffin με τρίποντο έφερε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής (54-53) στο 22' και παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα (67-64), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (69-69) και με καλάθι του Turner πέρασε μπροστά 71-72, δείχνοντας ότι μπορεί να πάει το παιχνίδι ως το τέλος και να το διεκδικήσει. Ο ΠΑΟΚ με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (73-75) με τρίποντο του Griffin, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Κακλαμανάκης ισοφάρισε 79-79 στο 34', αλλά η ΑΕΚ με 3/3 τρίποντα από τον Macon και με σερί 14-0 ξέφυγε 93-79 και διατήρησε αυτή την διαφορά ως το τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

ΑΕΚ: Moreira 16, Macon 28 (7), Langford, Maciulis 9, Jankovic 8, Κατσίβελης 6, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 5 (1), Γκίκας 9 (1), Lojeski 10 (1), Kingsley 4.

ΠΑΟΚ: Beech 13 (3), Konate 10, Love 11 (1), Griffin 19 (2), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 8, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Carter 3 (1) Turner 17 (3).