Ξύπνησε πολύ αργά …

Στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτρης Τόφαλος" της Πάτρας, στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 100-86 ...

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε (100-86) στην Πάτρα από τον Προμηθέα και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδας. Το κακό πρώτο ημίχρονο άφησε την ομάδα μας 25 πόντους πίσω στο σκορ και όταν έγινε η μεγάλη προσπάθεια της αντεπίθεσης, αυτή έμεινε στη μέση. Το εντυπωσιακό ποσοστό του 73% στα δίποντα, που είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη θέση του στις 19-3 βολές στην τελευταία περίοδο. Έπαιξε και αυτό τον ρόλο του.

Ο ΠΑΟΚ mateco συνεχίζει πλέον μόνο στο πρωτάθλημα και το αμέσως επόμενο παιχνίδι, είναι και πάλι εκτός έδρας, την ερχόμενη Τετάρτη απέναντι στον Ιωνικό.

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε 8-12, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν αρχικά με σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά 19-12 και έχοντας απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι, βρέθηκαν στο +13 (31-18) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ mateco δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Προμηθέα και βρέθηκε να ακολουθεί με διαφορά 25 πόντων (60-25) στο ημίχρονο, αλλά δεν τα παράτησε.

Με ένα διαφορετικό σχήμα, με Jones και Lee ταυτόχρονα στην πεντάδα και σαφή βελτίωση σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε το σκορ (78-62) στη λήξη της τρίτης περιόδου και έκανε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι και να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά μειώθηκε ακόμη και στους 9 πόντους (84-75 στο 34ο λεπτό), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να διατηρήσουν την απόστασή τους από τον ΠΑΟΚ mateco, σκοράροντας το συντριπτικό ποσοστό των πόντων τους (15 από τους 22) στην τέταρτη περίοδο με βολές. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε χωρίς τον Βασίλη Τολιόπουλο, που δέχτηκε χτύπημα στη γάμπα και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86

Προμηθέας (26/34β, 22/36δ, 10/19τρ, 33ρ, 26ασ, 10λ): Ρέι 10 (7/7β, 4ρ, 8ασ), Γκραντ 24 (9/11δ, 6/6β, 5ρ), Γκάντι 7 (6ρ, 6ασ), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (10/15β, 7/12δ, 1/3τρ, 7ρ, 5ασ, 2κλ), Γκίκας 8 (2/3τρ), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3/4τρ), Άντριτς 6 (2/3τρ)

ΠΑΟΚ (15/17β, 25/42δ, 7/22τρ, 21ρ, 17ασ, 8λ): Λι 9 (4/4δ, 6ρ), Ρίβερς, Γκριν 9 (4/9σ, 3ασ), Χριστοδούλου, Λοβ 17 (4/4β, 5/9δ, 1/2τρ), Καμπερίδης 3 (1/4τρ), Καμαριανός 2, Ντι Λέο, Τζόουνς 15 (3/4β, 6/12δ, 7ρ, 3ασ), Γιάνκοβιτς 13 (3/4β, 5/6δ, 0/.3τρ, 2ρ, 4ασ), Τολιόπουλος 8 (2/3τρ), Μάντζαρης 5 (1/5σ, 3ασ)