Αποκλεισμός για τον μαχητικό ΠΑΟΚ!

Σε παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο Δικέφαλος έχασε στην παράταση στην PAOK Sports Arena από τον Προμηθέα με 69-75 ...

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλου Ελλάδας για δεύτερη φορά την τελευταία τριετία.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με μία εύστοχη βολή του Γιώργου Καμπερίδη προηγήθηκε με 11-10 στο 7΄, αλλά ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα σερί 8-0 και βρέθηκε στο +7 (11-18).

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και μείωσε στον πόντο (22-23) με τον Sagaba Konate στο 15΄. Ο Προμηθέας απάντησε με ένα σερί 0-8 και έφτασε στο 22-31 με τον Quincy Ford στο 18΄, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 29-35 υπέρ των Πατρινών, με ένα καλάθι του Jermain Love με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνά του, κατάφερε να φτάσει στο +10 στο 28΄ (36-46) χάρη σε ένα καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 40-46 με τη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Jermaine Love να ευστοχεί και πάλι στην τελευταία επίθεση.

Με ένα γρήγορο σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (45-46), ενώ με μπροστάρη τον Malcolm Griffin πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-48 στο 33΄. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, ο Προμηθέας είχε προβάδισμα 5 πόντων (53-58), αλλά με ένα τρίποντο του Beau Beech και ένα κάρφωμα του Malcolm Griffin, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 58-58.

Οι δύο ομάδες κόλλησαν στην επίθεση στο επόμενο δίλεπτο, με ορισμένες αποφάσεις των διαιτητών να προκαλούν εκνευρισμό στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με τον Malcolm Griffin να ισοφαρίζει σε 60-60 στα 27΄΄ και τον Jerian Grant να αστοχεί στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την παράταση με ένα γρήγορο 4-0, μετά από καλάθια των Beau Beech και Jermaine Love, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ χρεώθηκε σε δύο διαδοχικές επιθέσεις με βήματα και ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 12-0, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ευστοχεί σε δύο καθοριστικά τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει για να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο Προμηθέας πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας τελικά με 69-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60, 69-76

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Konate 6, Love 20 (2), Griffin 21 (3), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τurner 5

Προμηθέας: Agbelese 6, Jerai Grant 6, Λούντζης 5, Evans 6, Δ. Αγραβάνης 9 (2), Ford 8 (2), Χριστοδούλου 6, Jerian Grant 24 (2), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Miller