Πρόκριση στον 2ο γύρο του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ Mαteco!

Στον 1ο γύρο του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 27 Νοεμβρίου 2021 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» την ομάδα του HONDA Πανοράματος, της οποίας και επικράτησε με 35-26 σκορ, «τσεκάροντας» το εισιτήριό του για τον 2ο γύρο του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νευρικός στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να δώσει τη δυνατότητα στο πανόραμα να προηγηθεί με 2-3 και 4-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, δυσκολεύοντας αρκετά τον δικέφαλο στο επιθετικό κομμάτι. Τη λύση σε εκείνο το σημείο έδωσε η Μαρία Χατζηπαρασίδου, η οποία με συνεχόμενα γκολ έβαλε τις ασπρόμαυρες μπροστά με 9-8 και 12-10, δίνοντας ώθηση στις συμπαίκτριες της οι οποίες ανέβασαν την απόδοση τους και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 20-13 έπειτα από γκολ της Σεβδίλη.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πελεκιδη κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά (24-17) με τέρμα της Γκλομπάρεβιτς. Η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε και κατέβασε την διαφορά στα 4 γκολ με σερι 0-3 στο 40' (24-20), αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 28-21 και 31-24 με συνεχόμενα γκολ από την Καραχαρίση στο 53'. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε τελικά με 35-26 σκορ, με τον Δικέφαλο να τσεκάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος κατάφερε εύκολα να πάρει τον έλεγχο, να ανεβάσει τον ρυθμό και την απόδοσή του και τελικά να κατακτήσει την πρόκριση!

ΠΑΟΚ Mateco - HONDA Πανόραμα: 35-26

Ημίχρονο: 35-26