«Λύγισε» στο τάι-μπρέικ αλλά τίποτα δεν τελείωσε!

Για το Game 3 των τελικών της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στον Πειραιά, όπου και αντιμετώπισε τον τοπικό ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους του σετ μέχρι και το 7-7. Η συνέχεια ήταν «ασπρόμαυρη» με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει ρυθμούς όσον αφορά το μπλοκ, παίρνοντας το προβάδισμα, 8-13. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι την τελική ευθεία, 18-21, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Με το σκορ στο 26-25, το σετ «στιγματίστηκε» από το γνωστό αντεθνικό σύνθημα κατά του ΠΑΟΚ, κάτι το οποίο ξεσήκωσε, δικαιολογημένα, θύελλα αντιδράσεων από την πλευρά του Δικεφάλου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Τιμ Μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Αχιλλέα Τζήκα, ο οποίος έχοντας απόλυτο δίκαιο, ζήτησε την διακοπή του συγκεκριμένου συνθήματος, ενώ κατά την έξοδο του από το γήπεδο, προπηλακίστηκε στην φυσούνα του «Ρέντη». Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν χαρακτήρα, έκαναν την ανατροπή, και κατέκτησαν το σετ με 32-34, 0-1.

Με την ψυχολογία υπέρ του από την κατάκτηση του πρώτου σετ, και με τον Βαν Ντεν Ντρις σε πολύ καλή μέρα, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 4-7, το οποίο ισοφαρίστηκε στη συνέχεια, 16-16. «Επιστρατεύοντας» και πάλι το εκπληκτικό μπλοκ του, ο ΠΑΟΚ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, 18-23. Σε αυτό το προβάδισμα ο Δικέφαλος «έχτισε» την κατάκτηση του σετ με 20-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα στις αρχές, 13-8. Προσπαθώντας να μειώσει στο σκορ, ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε από την γραμμή του σερβίς, κάτι το οποίο μείωσε το προβάδισμα στην τελική ευθεία, 18-15. Η διαφορά αυξήθηκε και πάλι, 22-17, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να περνάει στο παιχνίδι τους Μπούτου και Ηλία, προκειμένου να δώσει «ανάσες». Το σετ τελείωσε στο 25-21, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος πλήρωσε και πάλι το κακό του ξεκίνημα, το οποίο επέτρεψε στους αντιπάλους να πάρουν διαφορά, 13-8. Οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να βρουν τις απαντήσεις, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με το σετ να τελειώνει στο 25-21, και το παιχνίδι να κρίνεται στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, παρά το 5-1 στην αρχή, ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα, και πιέζοντας από την γραμμή του σερβίς μείωσε άμεσα την διαφορά, 6-4. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα των δύο πόντων, μέχρι και την αλλαγή τερέν, 8-6. Η διαφορά των δύο πόντων παρέμενε μέχρι και την τελική ευθεία, 11-9. Ο Ιντάλγκο πίεσε την υποδοχή του Δικεφάλου, κάτι το οποίο έδωσε 2-0 σερί, 13-9. Ο ΠΑΟΚ μείωσε, 13-10, ωστόσο το έργο του ήταν δύσκολο. Η εικόνα του πέμπτου σετ δεν άλλαξε δραματικά, με το 15-11 να κάνει το 3-2.

Το Game 4 ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον ΟΣΦΠ, είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή 28 Απριλίου και ώρα 19:15, στο PAOK Sports Arena.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11) σε 161'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (14/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (17/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 58% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 53% υπ. - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλςο 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι, Κομητούδης.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 45% άριστες), Γουόλς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 23 (16/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 32% υπ. - 30% άριστες), Σκρεντάου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 27 (22/48 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. - 43% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).