Σπουδαία νίκη για Ventspils, τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ…

Από paokbc.gr: Η Vetspils πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League, καθώς επικράτησε εύκολα της Gaziantep στην Τουρκία, ενώ με νίκες συνέχισαν και οι MHP Riesen Ludwigsburg και Neptunas.
Πηγή: paokbc.gr

Στην Τουρκία, η Ventspils επικράτησε της Gaziantep με το εμφατικό 74-99 και πέτυχε την 3η νίκη της στη διοργάνωση. Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο, όπου οι Λετονοί έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 10-33, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 30 πόντους (41-71). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Blake Hamilton με 26 πόντους, ενώ για την Gaziantep o Victor Rudd είχε 16.

Η MHP Riesen Ludwigsburg συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της, νικώντας την Elan Chalon με 94-74. Οι Γερμανοί έλεγξαν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 24-9, ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους και πήραν μία ακόμα εύκολη νίκη μέσα στην έδρα τους. Κορυφαίος ήταν ο Adika Peter McNeily με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από την Elan Chalon ξεχώρισε ο Lance Harris με 14 πόντους.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο, η Neptunas νίκησε την Orlandina στην Ιταλία με 60-90, βυθίζοντάς την στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς νίκη. Οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και με κορυφαίο τον Reinaldas Seibutis, που είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στον όμιλο.