Ξέφυγε 5 βαθμούς, με νίκη επί της Δράμας!

Την προτελευταία μέρα του 1984 (30/12), ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την Δόξα Δράμας, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1984-1985.

Ο Δικέφαλος του Βάλτερ Σκότσικ, μπροστά σε 11.000 οπαδούς του που αψήφησαν το τσουχτερό κρύο, κέρδισε τους Δραμινούς με 2-0, σε μια αναμέτρηση που έγινε σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, ξεφεύγοντας πέντε ολόκληρους βαθμούς από τον δεύτερο βάζελο που εκείνη την αγωνιστική έχασε από τη γριά με 3-2 στο γειτονικό Καυτανζόγλειο!

Η ομάδα μας εκείνο το διάστημα κυριολεκτικά τρέλαινε κόσμο με τα αποτελέσματά της, οδηγώντας την κούρσα του πρωταθλήματος, για να φτάσει μερικούς μήνες μήνες αργότερα στην κατάκτησή του!  Το παιχνίδι με τους Δραμινούς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όσοι όμως βρεθήκαμε στην Τούμπα, θυμόμαστε τον ενθουσιασμό που έφερε το τελευταίο σφύριγμα του Μπάτρα!

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που έχει ήδη ξεχαστεί, αρχικά στο 12' ο Καρασαββίδης από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γρηγοριάδη, στο 29' όμως μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δημόπουλου, ο Πάπριτσα με γυριστό σκορ άνοιξε το σκορ!

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένος να κλειδώσει την υπόθεση νίκη, κάτι που έγινε στο 48'. Σέντρα του Δημόπουλου και ο Καρασαββίδη από κοντά έγραψε το 2-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στα λεπτά που ακολούθησαν ως το τελευταίο σφύριγμα, ο Δικέφαλος είχε και άλλες καλές ευκαιρίες για να σημειώσει γκολ, όμως η καλή μέρα στην οποία βρέθηκε ο Γρηγοριάδης το στέρησαν...

ΠΑΟΚ: Παντέλης, Τσουρέλας, Σίγγας, Γιούρισιτς, Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Αλεξανδρίδης (71' Βασιλάκος), Αλαβάντας, Δημόπουλος, Πάπριτσα, Καρασαββίδης (Μαυρομάτης)

Δόξα Δράμας: Γρηγοριάδης, Τσεβρετζής (54' Μήτογλου), Παχατουρίδης, Κασδοβασίλης, Σταύρου, Πανίδης, Υφαντίδης, Βασιλακάκης, Φλέγκας (73' Μάλλιος), Στράντζαλης, Τσελεπής

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1984 αναδείχθηκε για 2η φορά στην ιστορία του Πρωταθλητής Ελλάδας, έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 3 ήττες, συγκέντρωσε 46 βαθμούς (2-1-0 η βαθμολογία), με τέρματα 54-26...

* Πρώτοι σε συμμετοχές ήταν ο Ράντε Πάπριστα και ο Γιώργος Σκαρτάδος (από 29 ματς ο καθένας), ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Δημόπουλος με 12 γκολ, ακολούθησε ο Σκαρτάδος με 11 και ο Κωστίκος με 8...