Συνεχίζει τις υψηλές... πτήσεις!

Απο acpaok.gr: Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΓΑΣ Εύνικου με 80-72, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Κολλάτου, Τζετ-Ουίλσον, Καρλάφτη, Θεοδώρου και Ουίλιαμς.

Σ' ένα γεμάτο επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε να διαχειριστεί την απουσία της Κιλαζίδου, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Εύνικος, ανεβάζοντας την πίεση του σε όλο το γήπεδο. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στην αρχή, με τον Δικέφαλο να παίρνει πόντους από την Θεοδώρου, η οποία εκμεταλλευόταν το μις ματς, 8-8. Με τρίποντο της Τζετ-Ουίλσον ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα τριών πόντων, 11-8, ωστόσο στη συνέχεια ο Εύνικος «έκλεψε» μπάλες και έκανε την ανατροπή, 13-16. Ουίλιαμς και Κιολεόγλου έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 22-18, ωστόσο οι φιλοξενούμενες έκαναν την ανατροπή, με το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 24-25.

Κλειστό όσον αφορά τις διαφορές των δύο ομάδων ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ΠΑΟΚ και Εύνικος ήταν μαζί στην μεγαλύτερη διάρκεια, 30-30. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μία διαφορά τριών πόντων, 31-34, ωστόσο με οκτώ συνεχόμενους πόντους της Τζετ-Ουίλσον ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή, 39-34. Οι αντίπαλες μείωσαν την διαφορά στο καλάθι, 40-38, με τον Δικέφαλο να την αυξάνει και πάλι χάρη σε Κατσαμούρη και Καρλάφτη, 46-40. Ο Εύνικος πέτυχε καλάθι, με το 46-42 να είναι τελικό σκορ για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, μπορεί ο Εύνικος να ξεκίνησε με 0-4 σερί, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 46-46, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά, 51-46, έχοντας σε πολύ καλή μέρα επιθετικά την Τζετ-Ουίλσον. Παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο στην επίθεση, ο Δικέφαλος αύξανε όλο και περισσότερο την διαφορά, εμφανίζοντας σε κάθε φάση διαφορετική πρωταγωνίστρια, 58-50. Η διαφορά, μετά το τρίποντο της Καρλάφτη, ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, 61-51, με το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 68-58.

Διαχείριση του προβαδίσματος το οποίο «έχτιζε» καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού έκανε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο. Με Θεοδώρου και Ουίλιαμς επιθετικά να έχουν τα ηνία, ο Δικέφαλος ανέβαζε όλο και περισσότερο την διαφορά, 75-62. Σ' εκείνο το σημείο ο Εύνικος «έτρεξε» ένα 0-4 σερί, 75-66. Ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» και πάλι επιθετικά σε κομβικό σημείο, 78-68. Με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά και πήρε μία ακόμα νίκη με 80-72, φτάνοντας τις 5 συνολικά.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 19 Νοεμβρίου και ώρα 13:00, κόντρα στη Νίκη Λευκάδας, εκτός έδρας, για την 7η αγωνιστική της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 46-42, 68-58, 80-72

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιολεόγλου 3(1), Θεοδώρου 21(2), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 4, Κουκουναρίδου, Ουίλιαμς 13, Τζετ-Ουίλσον 28(4), Καρλάφτη 6(1), Τόγια, Αντωνίου, Μινοβγίδου, Κολλάτου 5(1).