2Χ2 στο «Memorial Velikana» με 3-1 επί της Λέφσκι Σόφιας!

Από acpaok.gr: Δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο «Memorial Velikana», ο οποίος επικράτησε της Λέφσκι Σόφιας με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βουλκίδη, Walsh, Ράπτη, Van Den Dries, Costa, Jorna και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 8-2, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 21-11. Σ' εκείνο το σημείο οι Βούλγαροι έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας την διαφορά, ωστόσο το 25-19 έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ,, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, έχοντας την ψυχολογία από την κατάκτηση του προηγούμενου, διαχειρίστηκε το αρχικό προβάδισμα των Βούλγαρων, 6-8, βάζοντας στο παιχνίδι του το μπλοκ. Έχοντας ικανοποιητικό ποσοστό στην επίθεση (48%), ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 21-16, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-20.

Σ' ένα κλειστό τρίτο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Βούλγαροι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα από νωρίς, 6-8, και συνέχισαν να το διατηρούν. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή (65%) και ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση (50%), ωστόσο το σετ με 23-25 κατέληξε στην Λέφσκι, 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν γεμάτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό στόχο. Ο ΠΑΟΚ ήθελε το τρίποντο, ενώ από την πλευρά τους οι Βούλγαροι ήθελαν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Με τον Δικέφαλο να είναι πολύ καλός επιθετικά (61%), το σετ κατέληξε στους «ασπρόμαυρους» με 32-30, κάνοντας το 2Χ2 στο τουρνουά.