Ιστορικό χαμηλό για Νέλσον Ολιβέιρα!

Από paok24.com: Σε χαμηλά επίπεδα η... παραγωγικότητα του Πορτογάλου επιθετικού!

Την περασμένη Κυριακή στο "Γεντί Κουλέ", ο Νέλσον Ολιβέιρα φόρεσε για 14η φορά τη φανέλα του ΠΑΟΚ σε επίσημα παιχνίδια, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 37ο λεπτό να πετύχει το 2-0 για τον Δικέφαλο και ουσιαστικά να "καθαρίσει" σε πολύ μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση!

Συνεπώς, ο Πορτογάλος επιθετικός εξακολουθεί να έχει μόλις ένα – επίσημο – γκολ με τα "ασπρόμαυρα", αυτό που πέτυχε στις 3 Αυγούστου 2021 στο Δουβλίνο, εις βάρος της Μποέμιαν.

Κάπως έτσι, από στατιστικής άποψης, ο 31χρονος φορ "μετράει" 0,071 γκολ ανά παιχνίδι ως ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, επίδοση που είναι η δεύτερη χειρότερη μετά από αυτή στη Ρίο Άβε, με τη φανέλα της οποίας ο 19χρονος τότε Ολιβέιρα, ως δανεικός από τη Μπενφίκα, δεν βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα σε 14 παιχνίδια!

Συνοπτικά η έως τώρα καριέρα του Νέλσον Ολιβέιρα με αριθμούς:

Μπενφίκα: 24 παιχνίδια / 3 γκολ / 2 ασίστ, 934 λεπτά συμμετοχής, 0,125 γκολ ανά παιχνίδι

Ρίο Άβε: 14 παιχνίδια / 0 γκολ, 553 λεπτά συμμετοχής

Πάκος Φερέιρα: 31 παιχνίδια / 5 γκολ, 1.404 λεπτά συμμετοχής, 0,16 γκολ ανά παιχνίδι

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 31 παιχνίδια / 4 γκολ, 939 λεπτά συμμετοχής, 0,129 γκολ ανά παιχνίδι

Ρεν: 36 παιχνίδια / 8 γκολ / 2 ασίστ, 2.092 λεπτά συμμετοχής, 0,22 γκολ ανά παιχνίδι

Σουόνσι: 11 παιχνίδια / 1 γκολ / 1 ασίστ, 400 λεπτά συμμετοχής, 0,09 γκολ ανά παιχνίδι

Νότιγχαμ Φόρεστ: 29 παιχνίδια / 9 γκολ / 1 ασίστ, 2.078 λεπτά συμμετοχής, 0,45 γκολ ανά παιχνίδι

Νόριτς: 70 παιχνίδια / 20 γκολ / 5 ασίστ, 4.263 λεπτά συμμετοχής, 0,28 γκολ ανά παιχνίδι

Νόριτς U21: 5 παιχνίδια / 5 γκολ / 1 ασίστ, 412 λεπτά συμμετοχής, 1 γκολ ανά παιχνίδι

Ρέντινγκ: 10 παιχνίδια / 3 γκολ, 675 λεπτά συμμετοχής, 0,3 γκολ ανά παιχνίδι

ΑΕΚ: 70 παιχνίδια / 26 γκολ / 10 ασίστ, 4.399 λεπτά συμμετοχής, 0,37 γκολ ανά παιχνίδι

ΠΑΟΚ: 14 παιχνίδια / 1 γκολ / 1 ασίστ, 541 λεπτά συμμετοχής, 0,071 γκολ ανά παιχνίδι