Περιστέρι bwin - ΠΑΟΚ mateco: 91-73

Από paokbc.gr: Στο πρώτο του παιχνίδι στο τουρνουά του Περιστερίου, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 73-91 από τους γηπεδούχους και θα αντιμετωπίσει το μεσημέρι της Κυριακής (15:00) την ΑΕΚ, στο μικρό τελικό του τουρνουά που διεξάγεται στη μνήμη του αδικοχαμένου Νίκου Φάσουρα.
Πηγή: paokbc.gr

Παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι προηγήθηκε 1-8 στο 3ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε, με σερί 9-0 και καλάθι του Riley πέρασε μπροστά 10-8, για να αναλάβει δράση ο Tyler Polley. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 10 πόντους ως τη λήξη του δεκαλέπτου και ισοφάρισε 23-23 με το δεύτερό του τρίποντο στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα από Franke και Polley, προηγήθηκε 29-27, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 0-8, πήραν και πάλι το προβάδισμα με 29-35. Με τον Jalen Riley να φορτώνεται με 4 φάουλ και να πηγαίνει στον πάγκο, λύσεις έδωσε ο Hands. Με δύο δικά του καλάθια, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 38-40, μόλις 100'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 38-43, αλλά ο Darko-Kelly με 5 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε 43-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με δύο τρίποντα από τον Franscisco, το Περιστέρι ξέφυγε με 8 (48-56) και στο 27ο λεπτό η διαφορά έφτασε τους 12 (52-64). Με καθηλωμένους στον πάγκο Riley και Renfro που είχαν από 4 φάουλ, ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και παρά τους συνεχόμενους πόντους από τον Hands, οι γηπεδούχοι τη διατήρησαν σε διψήφια νούμερα (59-69) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Hands, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 6 (66-72) στο 32'30'', αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και ένα αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Franscisco άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (66-78) και έφτασαν ακόμη και στο +18 (68-86 στο 35'40''), διαφορά που διατηρήθηκε ως το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Μάνος, Ζακεστίδης, Τηγάνης.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-43, 59-69, 73-91

ΠΑΟΚ mateco: Franke 3 (1), Darko-Kelly 7 (1), Riley 5 (1), Τσιακμάς 3 (1), Hands 22 (2), Μαργαρίτης 3, Polley 13 (3), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 2, Renfro 12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Juiston 6, Bilan 7, Franscisco 24 (4), Μωραΐτης 15 (3), Radanov 1, Πουλιανίτης 4, Denmon 7 (1), Κασελάκης 5 (1), Davis 17 (2), Γκιουζέλης 3 (1), Ζουγρής 2, Σταυρακόπουλος.