Συνέχεια στο σερί!

Από paok24.com: Στις 4 Απριλίου 2018 και ενώ προηγήθηκαν οι "κλοπές" από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" με γκολ του Ιγκλέσιας στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων, δευτερόλεπτα μετά το εύστοχο πέναλτι του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς!

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς στα επτά που ακολούθησαν ο Δικέφαλος κέρδισε έξι από αυτά και μία φορά αναδείχθηκε ισόπαλος με τους Αρκάδες!

Στις 2 Αυγούστου 2018, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 στην Τούμπα χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πρίγιβιτς στο 58ο λεπτό, για να ακολουθήσει η άνετη νίκη στην Τρίπολη στις 13 Ιανουαρίου 2013 με σκορ 3-0 (65΄Βιεϊρίνια, 69΄ Μαουρίσιο, 90'+2 Τριανταφυλλόπουλος).

Τρεις μήνες αργότερα, ΠΑΟΚ και Αστέρας Τρίπολης συναντήθηκαν εκ νέου, αυτή τη φορά για το Κύπελλο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης με νίκη στην Τούμπα με 2-0 (17΄, 90΄+6 Μάτος), με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στον επαναληπτικό στην Τρίπολη.

Στις 6 Οκτωβρίου 2019, ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες εις βάρος των Αρκάδων με "διπλό" στο "Θ. Κολοκοτρώνης με σκορ 1-2 (58΄ Σουάρες / 33΄ Σφιντέρσκι, 47΄ αυτ. Μαρτίνεθ), ενώ στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στην Τούμπα, στις 19 Ιανουαρίου 2020, οι "ασπρόμαυροι" πήραν άλλο ένα "τρίποντο", αυτή τη φορά με σκορ 3-1 (29΄ Σφιντέρσκι, 59΄ Πέλκας, 69΄ Λάμπρου / 87΄ Φερνάντεθ).

Σε ότι αφορά τέλος το φετινό παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με σκορ 2-0 στις 6 Δεκεμβρίου 2020, χάρη σε γκολ των Τζόλη (64΄) και Ζίβκοβιτς (69΄πεν΄.).

Φυσικά, όλα τα παραπάνω επουδενί δεν κάνουν πιο εύκολο το έργο του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη το Σάββατο, καθώς ο Αστέρας "τρέχει" ένα σερί 8 αγώνων πρωταθλήματος δίχως ήττα (6 νίκες και 2 ισοπαλίες), έχοντας αποκτήσει το δικαίωμα να ονειρεύεται ακόμα και έξοδο στην Ευρώπη, μιας και η συμμετοχή του πλέον στα πλέι οφ θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη και οι αποστάσεις που τον χωρίζουν από ΠΑΟΚ, ΆΕΚ, Άρη και Παναθηναϊκό μόνο μεγάλες δεν είναι.