Απίστευτη ήττα από τον Μακεδονικό στο Σιντριβάνι! (1950)

Aπό aspromavresistories.blogspot.com: Σαν σήμερα στις 12/11/1950, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Μακεδονικό, σε παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βίλλυ Σέβτσικ στον πάγκο του, γνώρισε μια πολύ βαριά ήττα με 2-6 αν και προηγήθηκε στο σκορ με 2-1 στο 26ο λεπτό!

Το σκορ άνοιξε ο Καραμανλής με κεφαλιά στο 4', ισοφάρισε ο Μουρατίδης με πέναλτι στο 16' και ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Χατζηαντωνίου σημείωσε το 2-1, με την ομάδα να δίνει την εντύπωση πως εύκολα ή δύσκολα θα έφτανε στη νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος εκείνη την σεζόν έδειχνε πολύ καλά στοιχεία.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 36ο λεπτό με τον Ρίζο και με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Γκικόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έμεινε με «10» λόγω αποβολής του Ψωμά (γρονθοκόπησε τον Σακελλαρίου) και ο Μακεδονικός δεν έχασε την ευκαιρία! Ταβανίδης στο 47', Ρίζος στο 52', Καραμανλής στο 72' και Χατζηαντωνίου με αυτογκόλ στο 89', διαμόρφωσαν το τελικό 2-6!

Ο ΠΑΟΚ πάντως πήρε «εκδίκηση» στο ματς του δευτέρου γύρου όταν και επικράτησε άνετα με 3-0 σε παιχνίδι που έγινε στις 18/3/1951 ...

Κορυφαίοι του Μακεδονικού οι Ταβανίδης, Μαρτίνης, Όλυμπος, Ρίζος, Καραμανλής, ενώ από τον ΠΑΟΚ δεν ξεχώρισε ουδείς!

ΠΑΟΚ: Τσαβδαρίδης, Καραλής, Μουρατίδης, Κουντής, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Τζινόπουλος, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου, Πατάκας

Μακεδονικός: Σακελλαρίου, Βαφειάδης, Μαρτίνης, Ταβανίδης, Τασόπουλος, Καραθάνος, Ζάννος, Όλυμπος, Ρίζος, Καραμανλής, Νεβρούς

* Ο Δικέφαλος στο τοπικό πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης, τερμάτισε στην 3η θέση, πίσω από Ηρακλή και Μακεδονικό συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς με τέρματα 18-14. Η ομάδα είχε 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες και φυσικά δεν συμμετείχε στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

* Ο ΠΑΟΚ όμως τα πήγε εξαιρετικά στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς έφτασε ως τον τελικό της διοργάνωσης, όπου όμως έχασε από τον Ολυμπιακό με 4-0 στη Λεωφόρο. Νωρίτερα η ομάδα μας είχε αποκλείσει την Ελπίδα Δράμας με 3-4, τον Άρη με 4-2 και τον Παναθηναϊκό 1-0.

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ το 1950. Διακρίνονται από αριστερά: Χατζηαντωνίου, Τσαβδαρίδης, Τζινόπουλος, Ψωμάς, Κουντής, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Καραλής, Παπαδάκης, Γκολέμας, Αρβανίτης