Ευρεία νίκη κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο για τις νεανίδες

Από acpaok.gr: Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα οι νεανίδες μπάσκετ του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας για την 2η αγωνιστική του Πιερικού Αρχέλαου με 30-54.
Πηγή: acpaok.gr

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκοράρισμα μέχρι και στα μέσα του δεκάλεπτου, 4-3. Τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα επιβλητικό 0-8, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενες στο σκορ με επτά πόντους, 4-11.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα κορίτσια του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να κάνουν σερί 0-12 αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα πολύ νωρίς, 4-23. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος μπορεί να έχανε έδαφος ωστόσο διατηρούσε διαφορά ασφαλείας, με την δεύτερη περίοδο να κλείνει στο 16-27.

Στην επανάληψη, τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού ξεκίνησαν με σερί 0-9, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους, 16-36. Έτσι, ο Έλληνας τεχνικός είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-39.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Δικέφαλος έκανε διατήρηση του προβαδίσματος που είχε «χτίσει» στα προηγούμενα δεκάλεπτα, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 30-54.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού, την Παρασκευή 7 Αυγούστου και ώρα 14:00 απέναντι στον ΟΑ Χανίων.

Τα δεκάλεπτα: 4-11, 16-27, 25-39, 30-54

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός-Αγγελίδης): Κουμαντσιώτου 4, Λέξα 8, Μπουτσούκη 12(2), Γιαντζακλίδου 2, Χατζηδάκη 3(1), Παντώτη, Κομματά 5, Μιχαηλίδου Ε. 3(1), Μιχαηλίδου Κ. 15, Γκατζιώλη 2